Uncategorized

İngiltere Vize

İngiltere Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: son 10 yıl içinde alınmış, en z iki sayfası boş ve seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan başvuru sahibine ait pasaport
 • Garanti Mektubu: İngiltere ticari vize işlemleri için davet mektubunu oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinde bulunan kişiyi İngiltere’ da bulunan şirket, firma ya da kişinin çağırması ile yazılması gerekmektedir. Bu evraklar BON 1 evrakı, BON 2 evrakı ya da İngiltere’ da bulunan şirketin ticaret mahkemesi tarafından onaylı gelir evrakı ile desteklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin ilgili vize kapsamında fuara katılacak ise, fuar katılım belgesini getirmesi de zorunludur. Başvuru sahibinin şoför olması durumunda şirket teminat yazısını, C 2 Belgesi, uluslararası ehliyet ve TIR numarası kayıt bilgilerini de sunma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • TC kimlik fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • İngiltere ticari vize başvuru formu
 • İngiltere Ticari vize talep dilekçesi
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumu gösteren evraklar
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası

İNGİLTERE AİLE ARKADAŞ ZİYARETİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İngiltere’ de yaşayan aile bireyleri ya da tanıdığı kişileri ziyaret etmek isteyenlerin İngiltere aile arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. İngiltere aile arkadaş ziyareti başvuru süreci, başvuru sahibinin öncelikle online olarak başvuru formunu doldurmasını gerektirmektedir. Başvuru formunu doldurarak vize harcını yatıran kişi, ikametine en yakın resmi başvuru merkezinden randevu alır. Başvuru sahibinin randevu gününde eksiksiz hazırlanmış bir başvuru dosyasıyla şahsen başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. 

İNGİLTERE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ ALMAK ZOR MUDUR?

İngiltere aile ya da arkadaş ziyaretçi vizesi başvurularında başvuru evraklarının eksiksiz sunumu son derece önemlidir. Başvuru evraklarında oluşabilecek eksiklik ya da evrakların konsolosluğun istediğine uymaması durumunda vize ret yiyebilir.  Bu açıdan İngiltere vize başvurularında titiz davranılmalı özellikle başvuru evraklarının hazırlanması konusunda dikkatli olun olunmalıdır.

 İngiltere vize başvuru evrakları kişisel duruma, kişinin mesleğine göre değişiklikler gösterebilir. İngiltere’ ye tanıdığını ya da aile bireylerini ziyaret etmek isteyen ve vize başvurusunda bulunacak kişiler için vize başvuru süreci özellikle evrakların hazırlanması noktasında karmaşık görünebilir. Fakat İngiltere vizesi almak karşıdan görüldüğü gibi karmaşık ve zor bir süreç değildir. İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen başvuru sahipleri alanda birçok süreci başarıyla yönetmiş ve deneyim kazanmış uzmanlarımızdan destek alabilirler.

İNGİLTERE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ EVRAKLAR

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru dosyasında yer alması gereken genel evraklar:

 • Pasaport
 • Kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İngiltere seyahati gidiş dönüş uçak rezervasyonları
 • İngiltere seyahati konaklama rezervasyonları ya da konaklama bilgileri
 • Başvuru sahibinin konsolosluğa hitaben yazacağı ve detaylı biçimde aile ziyaret planını ortaya koyacağı mektup
 • İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait mali bilgiler
 • Başvuru sahibinin mesleği hakkında bilgi veren gerekli belgeler
 • Aile bilgilerini ve ikametgahı da içeren tam vukuatlı  nüfus kayıt örneği
 • Belgelere ek olarak konsolosluk tarafından İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında ziyaret edecek aile ile birlikte çekilmiş fotoğraflar talep edilebilir

İngiltere Aile Ziyaret Vize Evrakları

 • T.C. kimliğinin iki yüzünün fotokopisi
 • 3 adet biyometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Kendi Adli sicil kaydınız
 • 2 adet Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İngiltere Aile ziyareti vizesi başvuru formu
 • İngiltere Aile ziyareti vizesi vize talep dilekçesi ve fotokopisi
 • Son 5 yıl içerisinde alınmış güncel pasaport
 • Kişi çalışan konumundaysa son 6 aylık maaş bordrosu çıktısı
 • Kişi çalışmayan konumundaysa banka hesap dökümü istenmektedir. İstenilen banka hesap dökümü son 1 yılı içermelidir.
 • Kişi eğer emekli ise emeklilik kartı ve son 6 aylık emeklilik maaşını gösteren belge
 • Aktif olarak kullanım gösterdiği banka hesabınızın son 6 aylık dökümü
 • Banka hesap dökümün vize başvurusunda bulunmadan en fazla dört hafta sürede alınması gerekmektedir. Bu süreyi eğer aşarsanız başvurunuz geçersiz olarak sayılacaktır.
 • Bunlara ek olarak İngiltere’ da ikamet eden aile, akraba ya da arkadaşınızın güncel ikametgah belgesi

İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUĞU İSTANBUL

İngiltere yıl içerisinde dünyanın birçok bölgesinden turist alan bir Avrupa ülkesidir. İngiltere Avrupa ülkesi olmakla birlikte Schengen  Anlaşması’ nı imzalamıştır ve Schengen vize politikasının dışındadır.  Dolayısıyla İngiltere’ye kendi vize politikalarını geliştirmiştir.

 İngiltere’ ye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize ile giriş yapabilmektedirler.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca diplomatik pasaport sahipleri için 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayacak seyahatlerde  vize muafiyeti vardır. Bunun dışında bordo, yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ de ancak vize ile serbest dolaşım hakkı kazanır.

İngiltere Türkiye ile tarihi ilişkileri olan bir ülkedir.  Dolayısıyla da her iki ülke karşılıklı olarak dış temsilcilikleri ile ilişkilerini geliştirmeye ve güçlendirmeye çalışır.  Bunun yanında ülkemizde bulunan İngiltere diş temsilcilikleri İngiltere vatandaşlarının haklarının korunması, savunulması noktasında ve vatandaşlık işlemlerinin gerçekleştirilmesinde hizmet vermektedir. Ülkemizde bulunan İngiltere diş temsilciliklerinin en önemli görevlerinden biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İngiltere’ ye seyahat edecek olanların vize işlemlerini  kararı bağlamaktır.

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu görev alanı;  İstanbul, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Edirne, Bursa illeri ve çevreleridir. Bu illerde ikamet eden vatandaşların ikametlerine en yakın başvuru aracılığı ile vize başvuruları başkonsolosluğa gönderilir ve başkonsoloslukta değerlendirilerek karara bağlanır.

İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUĞU ADRES VE İLETİŞİM NUMARALARI

Ülkemizin İngiltere dış temsilciliklerinden İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul’ da bulunmaktadır. Başkonsolosluk, Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi, Kamer Hatun’ da bulunan hizmet binasında görev yapmaktadır. İngiltere Ankara Büyükelçiliği ile telefonla iletişim kurulabilmektedir.

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu telefon numarası: (0212) 334 64 00

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu telefon e-mail adresi: www.britishembassy.org.tr

İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’ nun mesai saatlerinde güncel durumlara göre değişiklikler oluşabilmektedir. Bu nedenle konsolosluk ile iletişime geçilerek mesai saatleri hakkın da bilgi alınması uygun olacaktır.

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu mesai saatleri konsolosluk işlemleri için hafta içleri 09.00-12.00 arasıdır. İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu hafta içlerinde 08.30-16.45 arasında hizmet vermektedir ve 13.00-14.00 öğle arasıdır.

Başkonsolosluk Pazar günleri ile Türkiye’ nin resmi tatillerinde ve İngiltere’ ye ait resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

 

İNGİLTERE KONSOLOSLUĞU İZMİR

İngiltere yıl içerisinde çeşitli nedenlerle ziyaret edilebilen bir ülkedir. Avrupa Birliği ülkesi olmakla birlikte Schengen anlaşmasını imzalamamıştır. Dolayısıyla da İngiltere’ ye ülkenin  vize politikaları kapsamında vize başvurusu yapılır.

Ülkemiz vatandaşlarından diplomatik pasaport sahiplerine bazı  şartları karşılaması durumunda vize muafiyeti getirilmiştir. Bu şart ziyaretin 180 günlük zaman içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde planlanmış olmasıdır. Ülkemiz vatandaşlarından siyah pasaport sahipleri dışında kısa ya da uzun süreli olarak İngiltere’ yii ziyaret etmek isteyenler vize almak zorundadır.

İngiltere vize kategorileri  başvuru sahibinin durumuna ve ülkeyi ziyaret nedeniyle ülkede bulunulacak süreye göre çeşitlilikler gösterir.

 Bilindiği gibi ülkeler başka ülkelerde diş temsilcilikler açarak hem o ülkede yaşayan vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini görmekte hem de  iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde rol oynamaktadır. Bununla birlikte ülkelerdeki diş temsilcilikler, o ülkeye yabancı uyruklu uyrukluların yapacağı ziyaretler öncesinde almaları gereken vize işlemlerinde de karar organıdır.

 İngiltere’ nin ülkemizde dış temsilcilikleri bulunmaktadır.  Bu temsilcilikler İngiltere Ankara Büyükelçiliği, İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu, İngiltere İzmir konsolosluğu ve İngiltere Marmaris, Bodrum, Fethiye, Antalya Fahri konsolosluklarıdır.  Fahri konsoloslukların  vize işlemlerinde herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.  Bununla birlikte vize işlemlerinde büyükelçilik ve konsolosluklar direkt başvuru almamaktadır. Ülkemiz vatandaşlarından  ya da ülkemizde yaşayan yabancı uyruklulardan İngiltere’ ye vize almak isteyenler konsoloslukların akredite ettiği başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurularını gerçekleştirirler.  Başvuruları değerlendirerek karara bağlayan İngiltere konsolosluklarıdır.

İNGİLTERE KONSOLOSLUĞU İZMİR ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

İngiltere İzmir konsolosluğu belirli bir görev bölgesine sahiptir. İzmir dışında Uşak, Aydın, Manisa, Denizli ve Muğla illeriyle çevrelerinde ikamet eden vatandaşların vize başvurularını ikametlerine en  yakın başvuru merkezleri aracılığı ile İngiltere İzmir konsolosluğuna yapmaları gerekir. Ayrıca bu illerde yaşayan İngiltere vatandaşları vatandaşlık işlemlerini İngiltere İzmir Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler.

İzmir konsolosluğu Konak Alsancak’ ta hizmet vermektedir.

 İngiltere İzmir Konsolosluğu telefon numarası: 0534 084 48 68’ tir.

İNGİLTERE KONSOLOSLUĞU İZMİR MESAİ SAATLERİ

İngiltere boşluğunun çalışma saatleri çeşitli nedenlerle güncellenebilir.  Bu sebeple konsolosluk hizmetlerinden yararlanmak için yapılacak ziyaretler öncesinde çalışma saatleri hakkında bilgi alınmalıdır.   İzmir konsolosluğu çalışma saatleri genel olarak hafta içlerinde 08.30-16.45 arasıdır.

 

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU ANTALYA

İngiltere Avrupa  Birliği ülkesi olarak Schengen vize anlaşması henüz kabul etmemiştir. Dolayısıyla İngiltere’ ye  alınacak vize için başvurular ülkenin kendi vize politikaları doğrultusunda yönetilir.  

İngiltere vize politikaları gereği ülkemiz vatandaşlarından yalnızca siyah yani diplomatik pasaport sahiplerine 90 günü aşmayacak biçimde planlanan seyahatleri için muafiyet verilmektedir.  Bunun dışında kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından tüm pasaport sahiplerinin İngiltere ziyaretleri öncesinde vize almaları şarttır. Birleşik Krallık’ a  yapılacak seyahatler öncesinde alınması gereken vize için başvurularda,  başvuruların değerlendirilmesinden kabul edilmesine dek tüm yetki ve inisiyatif  İngiliz konsolosluklarına aittir.

 Ülkemizde bulunan İngiliz konsolosluları vize  işlemlerini yönetmenin dışında Türkiye Cumhuriyeti’ nde oturma izni olan İngiliz vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir.  İngiltere’ nin ülkemizdeki dış temsilciliklerinin en temel görevi ülkemizde yaşayan İngiliz vatandaşlarının haklarını korumak ve yeri geldiğinde savunmak, İngilizlerin evlenme, ölüm gibi vatandaşlık iş ve işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde bulunan İngiliz diş temsilcilikleri Ankara’ da büyükelçilik, İstanbul’ da başkonsolosluk ve İzmir’ de konsolosluk,  Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Antalya’ da ise fahri konsolosluklardır.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU ANTALYA ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Antalya İngiltere Fahri Konsolosluğu Konyaaltı Gürsu Mahallesi’ nde hizmet vermektedir. İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu görev bölgesi Antalya ve çevresidir. Antalya ve çevresinde ikamet eden İngiliz vatandaşları, konsolosluk işlemleri  için Antalya fahri konsolosluğuna müracaat etmelidir.

Antalya İngiltere Fahri Konsolosluğu telefon numarası: +90 242 228 28 11

Antalya İngiltere Fahri Konsolosluğu faks numarası: +90 242 229 21 51

Antalya İngiltere Fahri Konsolosluğu e-mail adresi: britembcon@fco.gov.uk

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU ANTALYA MESAİ SAATLERİ

İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu hafta sonları ile Salı ve Perşembe günleri kapalıdır. Konsolosluk, Pazartesi günü 09.30-15.30 ve Çarşamba, Cuma günleri 09.30-12.30 arasında hizmete açıktır. İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu bazı günler resmi olarak tatildedir.  Fahri Konsolosluğun resmi tatilde olduğu günler, Türkiye’ nin resmi ve dini bayramları ile İngiltere’ nin resmi tatil günleridir. İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu’ nun İngiltere resmi tatillerine göre tatilde olduğu günler arasında Paskalya, Noel günü, Göğe Yükseliş Günü, Panktot Yortusu, Noel Arifesi bulunmaktadır.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU MARMARİS

Birleşik Krallık İngiltere birçok ülke vatandaşının ancak vize ile seyahat edebileceği bir Avrupa ülkesidir. Schengen anlaşmasını imzalamamış olduğundan İngiltere’ ye yapılacak ziyaretlerde vize başvuruları ülkenin kendi politikalarına göre yürütülmektedir

Vize işlemlerinin karar organı dış temsilciliklerdedir. Ülkemizde İngiltere Ankara Büyükelçiliği, İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere İzmir konsolosluğu  dış temsilcilikleri bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’ nin ülkemizde Marmaris, Bodrum, Fethiye ile Antalya’ da fahri konsoloslukları yer alır. Ülkemizdeki İngiltere konsolosluklarının en başta gelen görev alanı ülkemizde yaşayan İngilizlerin vatandaşlık haklarını korumak ve gerektiğinde vatandaşlık iş ve işlemlerini yönetmektir. Bununla beraber  ülkemizdeki  İngiltere konsolosluklarının her  iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde rol oynadığı bir gerçektir.

 Ülkemizde bulunan fahri konsolosluklar ise görev bölgesi dahilinde İngiliz vatandaşlarının sorunları ile ilgilenir,  vatandaşlık iş ve işlemlerini gerçekleştirir.  Ayrıca iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde fahri konsolosluklar önemli bir rol oynamaktadır İngiltere fahri konsolosluklarının  vize başvurularının kabul edilmesi, değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması noktasında herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ülkemiz vatandaşlarından İngiltere’ ye seyahat etmek isteyenler vize işlemlerini büyükelçilik başkonsolosluk ya da İzmir konsolosluğuna iletmek durumundadır.

 İngiltere vize işlemlerini konsolosluklar direkt olarak almamaktadır. İngiltere vize işlemleri konsolosluklarının yetkili kıldığı akredite başvuru merkezleri tarafından kabul edilerek konsolosluklara ulaştırılır. Akredite başvuru merkezlerinin başvuruları sonuçlandırma noktasında  herhangi bir yetkisi bulunmamakta,   yalnızca aracılık rolü üstlenmektedir.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU MARMARİS ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu; Marmaris Tepe, Barbaros Caddesi’ nde hizmet vermektedir.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu telefon numarası: (0252) 412 64 88

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu görev bölgesi Marmaris ve çevresidir. Marmaris ve çevresindeki İngiliz vatandaşlığı her türlü konsolosluk iş ve işlemlerine Marmaris Fahri Konsolosluğu’ nda gerçekleştirebilir.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU MARMARİS MESAİ SAATLERİ

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve, Cuma günleri 08:45-15:00 arası açıktır.

Konsolosluk işlemleri Pazartesi ile Cuma günleri 14.00-16.00; Salı ve Perşembe günleri 09.00-12.30 arasında gerçekleştirilir. Konsolosluk Türkiye’nin resmi ve dini bayramları ile hafta sonlarında ve İngiltere’nin Paskalya, Noel günü,  Panktot Yortusu,  Göğe Yükseliş Günü gibi resmi tatillerin de kapalıdır.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU FETHİYE

İngiltere ülkemiz vatandaşları tarafından vize ile ziyaret edilebilen bir Avrupa ülkesidir. İngiltere’ yi ziyaret etmek isteyen siyah ya da diplomatik pasaport  sahipleri ülkeye yapacakları ziyareti 180 gün içinde 90 günü aşmayacak biçimde planladıkları takdirde vizeden muaf tutulurlar. Bunun dışında kalan tüm pasaport sahiplerinin İngiltere’ de serbest dolaşım hakkı kazanması için vize almaları gerekmektedir.

Ülkemizde İngiltere vize başvurularını  değerlendirerek,  sonuca bağlayan resmi daireler İngiltere konsolosluklarıdır.  Ülkemizde İngiltere’ nin Ankara’ da büyük elçiliği,   İstanbul’ da başkonsolosluğu İzmir’ de konsolosluğu bulunmaktadır.

Ülkemizdeki İngiltere dış temsilciliklerinden fahri konsolosluklar bulundukları  bölge ve çevresinde ikamet eden İngiliz vatandaşlarının ölüm, evlenme gibi vatandaşlık iş ve işlemleri ile her türlü vatandaşlık haklarının savunulmasında görev yapmaktadır.  Ülkemizdeki İngiltere fahri konsoloslukları;  Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Antalya’ da bulunur.

 İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu’ nun  en başta görevi Fethiye ve çevresi ile görev alanında  ikamet etmekte olan İngiliz vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir.  İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu’ nun görev bölgesi Fethiye, Kaş, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Antalya Kaş, Antalya Kalkan ilçeleri ve çevresi ile sınırlıdır. İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu İngiltere Ankara Büyükelçiliği’ ne bağlıdır ve büyükelçiliğin verdiği görevleri de yerine getirmekle yükümlüdür. Fahri konsolosluk, büyükelçilik tarafından kendisine verilen özel bir takım görevleri de yerine getirir.

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU FETHİYE ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Fethiye ve çevresinde yaşamakta olan İngiliz vatandaşları her türlü vatandaşlık işlemleri için İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu’ na başvuruda bulunabilirler. İngiltere Fahri Konsolosluğu Atatürk Caddesi, Likya  iş merkezinde hizmet vermektedir. İngiliz vatandaşları,  konsolosluk işlemleri için şahsi olarak konsolosluğun resmi dairesine gitmeden önce güncel mesai saatleri hakkında bilgi alabilirler.

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu telefon numarası: (0252) 614 63 02

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU FETHİYE MESAİ SAATLERİ

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu hafta sonları ile Türkiye’ nin ve İngiltere’ nin resmi ve dini bayramlarında  kapalıdır. Fahri konsolosluğun çalışma saatleri, değişiklikler gösterebilir. İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu mesai saatleri:

 • Pazartesi 09.30-16.30
 • Salı 09.30-16.30
 • Çarşamba 09.30-16.30
 • Perşembe 09.30-16.30
 • Cuma 09.30-16.30

 

İNGİLTERE FAHRİ KONSOLOSLUĞU BODRUM

İngiltere yıl içerisinde gerek ülkemizden gerekse dünyanın her yerinden çok sayıda turist alan bir ülkedir. Avrupa ülkesi olmakla beraber Schengen Anlaşması ülkeleri arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla da İngiltere vizesi Schengen kapsamında değildir.

 Ülkemiz vatandaşları ile ülkemizde oturma iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin İngiltere seyahatleri için vize almaları gerekmektedir. İngiltere, vize politikaları gereği ülkemiz vatandaşlarından yalnızca  siyah pasaport hamilleri için seyahatin 90 günü aşmayacak şekilde planlanması şartıyla vize muafiyeti getirmiştir.  İngiltere vize işlemlerinde vize başvurularını ülkenin vize politikası ve konsoloslukların talepleri doğrultusunda inceleyerek karara bağlayan resmi makamlar İngiltere dış temsilcilikleridir.  Ülkemizdeki İngiltere dış temsilcilikleri, İngiltere  Ankara Büyükelçiliği,  İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere İzmir konsolosluğu’ dur.  İngiltere’ nin bazı  illerimizden fahri konsoloslukları bulunmaktadır.  Ülkemizdeki fahri konsoloslukları;  Antalya, Bodrum, Fethiye, Marmaris’ te bulunur.

Ülkemizdeki İngiltere fahri konsolosluklarının vizelerin onaylanması kapsamında yetkisi bulunmamaktadır. Fahri konsolosluklar görev bölgesindeki vatandaşlarının vatandaşlık iş ve işlemlerinden mesuldür.

İngiltere Bodrum Fahri konsolosu Sayın Fatma Neşe Coşkuncu’ dur

İNGİLTERE BODRUM FAHRİ KONSOLOSLUĞU ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum’da Eskiçeşme, Cafer Paşa Caddesi numara 2’ de hizmet vermektedir. İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu’nun çalışma bölgesi Bodrum, Yatağan, Muğla ve Milas ile çevresidir.  Bu bölgelerde bulunan İngiliz vatandaşları konsolosluk ve vatandaşlık işlemleri için Birleşik Krallık Bodrum Fahri Konsoloslusluğu’ na  başvuru yapabilirler.

İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu telefon numarası: 0252 313002

İNGİLTERE BODRUM FAHRİ KONSOLOSLUĞU  MESAİ SAATLERİ

İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu genel olarak hafta içlerinde 09.00-16.30 saatleri arasında hizmet vermekle birlikte, bu saatlerde çeşitli sebeplerle değişiklik yaşanabileceğinden fahri konsolosluğun mesai saatleri hakkında güncel bilgi alınmalıdır.

İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu Konsolosluğu hafta sonlarında kapalıdır. Bununla beraber fahri konsolosluk Türkiye’ nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Ayrıca İngiltere konsoloslukları Birleşik Krallık’ ın  resmi tatil günlerinde de kapalıdır. İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu’nun resmi olarak tatilde olduğu günler,  paskalyalar, 21 Mayıs Göğe Yükseliş Günü, 1 Haziran Panktot Tortusu,  24 Aralık Noel arifesi, 25 Aralık Noel,  2 Ocak yeni yıl.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu