Uncategorized

Amerika Vize

AMERİKA ÇALIŞMA YOLUYLA GREEN CARD ALMAK

Amerika Birleşik Devletleri ülkemizden çeşitli nedenlerle ziyaret edilebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ ne gerçekleştirilecek kısa süreli seyahatler geçici ziyaret kapsamındadır. ABD ülkesine gerçekleştirilecek olan geçici ziyaretler ABD göçmen olmayan vize ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda Amerika Birleşik Devletleri’ nde kalıcı olarak yerleşme  söz konusu olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ nde yabancı uyrukluların kalıcı olarak ikamet edebilmelerinin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yollardan biri de çalışma yoluyla Green Card almaktır.

ÇALIŞMA YOLUYLA GREEN KART NEDEN GEREKLİDİR?

Amerika Birleşik Devletleri’ nde göçmen olmayan vize kategorisinde yer alan H1-B vizesi ile ABD’ ye çalışma izni alınabilmektedir. H1-B vizesi ile ABD’ de çalışan personel, Amerika Birleşik Devletleri’ ndeki işveren tarafından kalıcı olarak işe alınmak istenebilir. ABD’de Çalışma izinleri en fazla 6 yıl verildiğinden bu durumda olan personelin Amerika’ ya kalıcı yerleşmesi için  Green Card alması gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri çalışma yoluyla Green Card başvurusunun birtakım prosedürleri bulunmaktadır. Başvuruların titiz ve dikkatli biçimde kurallara uygun olarak yapılması çok önemlidir.  Amerika’ da çalışma yoluyla Green Card başvurusu yapmak istiyorsanız danışmanlarımızdan destek alarak başvuru sürecini de kolaylaştırabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ nin her tür vize türü ve ülkeye yapılacak seyahatler konusunda çok titiz davrandığı ve başvuru sürecinin kararı bağlanma süresinin konsolosluklarda  oluşan yoğunluk nedeniyle uzayabileceği unutulmamalıdır   Amerika Birleşik Devletleri’ ne yapılacak ziyaretler için yapılacak her türlü vize başvuru süreçleri, özellikle zaman kontrolü ele alarak ve belgeler eksiksiz biçimde hazırlanarak titiz biçimde yönetilmelidir. Ayrıca randevu sırasında yapılacak mülakat ve gerekli formların doldurulması ile ilgili uzman desteği alınmalıdır

ÇALIŞMA YOLUYLA GREEN KARTA NASIL BAŞVURULUR?

Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışma izni alarak çalışan kişi, işvereninin onayı ile çalışmak amacıyla ülkeye kalıcı olarak yerleşebilir. Çalışma nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ ne kalıcı olarak yerleşmek isteyen ya da yerleşmesi gereken personelin Green Card başvurusunda bulunması şarttır. Bu durumda olan personelin Green Card başvurusu yapabilmesi için öncelikle Amerika’ daki işvereninin Çalışma Bakanlığı ‘ ndan çalışma izni çıkarttırması gerekmektedir.

İşvereninden Çalışma Bakanlığı onaylı çalışma izni belgesini alan kişi ABD göçmenlik bürosuna I-140 formu olarak adlandırılan göçmen dilekçesini doldurarak başvurusunu yapmalıdır.

 

NİŞANLILIK YOLUYLA GREEN CARD ALMAK

Amerika Birleşik Devletleri’ ne kalıcı olarak yerleşmenin önünü açan Green Cart almanın çeşitli yolları vardır. Bu yollardan en bilindik olan; her yıl Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilen Yeşil Kart Çekilişi için başvuru yapmaktır.

 Bunun yanında  Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışma izni olan personel  işvereninin onayıyla Amerika’ ya kalıcı olarak yerleşme isteğiyle Green Card başvuru yapabilmektedir. Amerika Green Card başvuru  yapmanın bir diğer yolu ise Amerika vatandaşı ile nişanlanmaktır.

K1 NİŞANLI VİZESİ İLE GREEN KART BAŞVURUSU

Amerika vatandaşı ile nişanlanan  yabancı uyruklu kişi Amerika’ ya gitmek için K1 vizesi çıkartır.  K1 vizesi ile Green Card başvurusu yapmanın yolu da açılmaktadır.

Amerika K1 vizesi alındıktan sonra 90 gün içinde Amerika vatandaşı olan kişiyle yabancı uyruklu kişi  Amerika’ da evlenme hakkına sahip olur. Evlilik gerçekleştirildikten sonra ise yabancı uyruklu kişi için Green Card başvurusu yapılabilecektir.

AMERİKA K1 VİZESİ ALMA

Amerikan vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu kişi nişanlı vizesi olarak da bilinen K1 vizesi alabilmektedir. Amerika K1 vizesi alabilmenin şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan biri Amerikan vatandaşı ile nişanlı olduğu yabancı uyruklu kişinin en az 2 yıl önce tanışmış olması gerekliliğidir. Bununla birlikte yabancı uyruklu kişi ile nişanlı oldu Amerikan vatandaşı arasında yapılacak evliliğin yasal bir engeli bulunmamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne şu anda vizesi ile giden kişi 90 gün süreyle Amerika Birleşik Devletleri’ nde konaklayabilir. Bu süre içerisinde ABD’ de yasalara uygun biçimde bir evliliğin gerçekleştirilmesi ile birlikte yabancı uyruklu kişi kalıcı Amerika vizesi başvurusunda bulunabilecektir.

Amerika K1 vizesi başvuruları gerekli olan tüm evrakların eksiksiz biçimde hazırlanarak  İstanbul Başkonsolosluğu ya da Amerika Ankara  büyükelçiliğinden randevu alınmak suretiyle gerçekleştirilir K1 vizesi başvurularında ilişkiyi kanıtlayan, birlikte çekinilmiş fotoğraflar, yazışma ve mektuplaşmalar, e posta yazışmaları gibi belgelerin de başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Ayrıca Amerika K1 nişanlı vizesi başvurularında yeminli geçim beyannamesinde doldurularak imzalanması, varsa eski evliliklere ait boşanma kayıtlarının da evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.

AMERİKA AKRABALIK YOLUYLA GREEN CARD ALMAK

Yeşil kart olarak da bilinen Green Card Amerika’ da uzun süreli yani kalıcı olarak yerleşmenin yolunu açan çok önemli bir belgedir. Amerika’ ya çeşitli nedenlerle kalıcı olarak yerleşmek isteyenler Green Card almanın yollarını aramaktadır.

 Green Card almak çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir.  Bunlardan biri çalışma yoluyla Green Carta başvurmak olabilmektedir.  Ayrıca Amerika K1 nişanlılık vizesi sahibi olanlar vize ile   gerçekleştirdikleri 90 günlük Amerika seyahatlerinde nişanlı oldukları Amerikan vatandaşı ile evlenerek Green Card başvurusu yapmaya hak kazanabilirler.

Geen Card başvurusu yapma hakkını doğuran sebeplerden bir tanesi de Amerikan vatandaşı ile akrabalıktır. Amerikan vatandaşı ile akrabalık yolu üzerinden Green Card sahibi almanın bazı şartları ve prosedürleri bulunmaktadır. Bu şartlar ve prosedürler konusunda uzman danışmanlarımızdan destek  isteyebilir,  akrabalık üzerinden Green Card almayı düşünüyorsanız her tür konuda sorunuza danışmanlarımız a yöneltebilirsiniz.

 

KİMLER AKRABALIK YOLUYLA GREEN CARD BAŞVURUSU YAPABİLİRLER?

Amerikan vatandaşı ile akrabalık bağı olanlar Green Card başvurusunda bulunabilirler:

 • ABD vatandaşının eşi,
 • ABD vatandaşının 21 yaşından küçük bekar çocukları,
 • 21 yaşından büyük ABD vatandaşının ebeveynleri
 • Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının 21 yaşından büyük evli olmayan çocukları
 • ABD vatandaşının 21 yaşından büyük  olması koşuluyla kardeşleri green cart başvurusu yapabilirler.
 • ABD vatandaşı ile evli olan kişi, eşi Özde dahi ölüm tarihi itibariyle ABD vatandaşı ile evli olduğunu kanıtladığı sürece Green Card başvurusunda bulunabilir
 • Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının nişanlısının çocuğu K2 vizesi ike Amerika Birleşik Devletleri’ ne kabul edildiği sürece Green Card başvurusu yapma hakkını da kazanmış demektir.

 

ABD AKRABALIK YOLU İLE GREEN CARD BAŞVURUSU

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ile ABD kanunlarının tanıdığı akrabalık ilişkisinde olup da Green Carta başvurmak isteyenler,  Green Card başvurusu yaptıktan sonra durumlarına uygun vize türleriyle Amerika Birleşik Devletleri’ ne giderek ikamet edebilirler. Amerika Birleşik Devletleri akrabası olarak Green Card başvurusunda bulunan kişilerden IR-1 vizesi ile ABD vatandaşının eşi, IR-2 ile vatandaşın 21 yaşından küçük çocuğu,  IR-5 vizesi ile 21 yaşından büyük Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının anne ve babası Green Cart’ ları kendilerine iletilene kadar Amerika’ da oturabilirler.

 

GÖÇMEN YATIRIMCI YOLUYLA GREEN CARD

Amerika Birleşik Devletleri’ nde vatandaşlık haklarından faydalanmak isteyen yabancı uyruklu kişiler ülkede kalıcı olarak ikamet  hakkı kazanmanın yollarını arıyor. Amerika Birleşik Devletleri iç politikası gereği çeşitlilik açısından yabancı uyruklu kişilerin ülkede kalıcı olarak ikametlerine bazı kurallar çerçevesinde izin vermektedir.

GREEN KART BAŞVURU YOLLARI

 Amerika Birleşik Devletleri’ nde kalıcı olarak ikamet hakkı kazanmanın en bilindik yollarından biri de Green Card uygulamasına başvuruda bulunmaktır. Amerika Birleşik Devletleri’ nde  kalıcı olarak ikamet hakkı tanıyan Yeşil Kart almanın yolları:

 • Amerika Birleşik Devletleri tarafından her yıl Ekim ve Kasım aylarında yapılan Green Card çekilişine başvurmak,
 •  Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışma izni ile Green Card başvurusu yapmak,
 •   Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ile akraba olmak
 • Amerika Birleşik Devletleri’ nde göçmen olarak yatırım yapmak.

 

ABD’ DE YATIRIMCI OLARAK YEŞİL KART BAŞVURUSU

Amerika Birleşik Devletleri’ nde yatırımcı olarak kendine Green Card başvurusunun yolunu açmak isteyen kişi öncelikle E5 vizesi başvurusu yapmalıdır. E5 vizesi, Amerika’ da yatırım yapmak isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’ nde yatırım şahsi ya da bölgesel olarak iki türlü gerçekleştirilebilir.

E5 vizesi alındıktan sonra ülkede küçük çaplı bir işletme kurma yoluyla direkt olarak yatırım yapanların Green Card başvurusu yapabilmenin iki önemli şartı ile karşı karşıya gelinir:

 • Amerika’ da yatırımcı olacak kişinin 2 yıl içerisinde en az 10 Amerikan vatandaşına istihdam sağlaması gerekir. ABD, işçileri nitelikli insan gücünü oluşturmak zorundadır.
 •  Yatırımcı, Amerika Birleşik Devletleri’ nde yeni bir ticaret kuruluşunun en az bir milyon dolar hissesi üzerinden 500 bin dolarlık yatırım yapmalıdır.

Amerika’ da yatırımcı vizesi alarak Green Card başvurusu yapma hakkı kazananlar Green Card başvurularının olumlu sonuçlanması üzerine en az 5 yıl kartlarını ellerinden tutarak 5 yılın sonunda Amerika vatandaşlığına başvuru yapma hakkı elde ederler.  

Amerika Birleşik Devletleri’ nde yatırım yapmak isteyenler, yatırımcı olarak E5 vizesi  çıkartmayı düşünenler, E5 vizesi aldıktan sonra Green Card  başvurusu  yapmayı hedefleyenler danışmanlarımız ın desteği ile başvuru süreçleri ne uzmanca ve kolaylıkla yönetebilirler.

AMERİKA ÖĞRENCİ EŞ VE ÇOCUK VİZESİ İŞLEMLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’ nde herhangi bir eğitim kurumunda F1 ya da M1   vizesi alarak öğrenimlerine başlayan kişiler, yanlarına eşlerini ve 21 yaşındaki küçük çocuklarını getirtebilirler. Bu  durumda olan kişilerin eşleri ve çocukları F2 ya da M2 vizesi ile Amerika’da serbest dolaşım hakkı kazanabilirler.

Amerika F2 ve M2 vize başvuru işlemleri titizlikle sürdürülmelidir. Amerika’ nın vize başvurularını dikkatle inceleyeceği ve en küçük yetersizlik karşısında pasaporta red vereceği unutulmamalıdır. Vize başvuru sürecinde işi bilen danışmanlarımız, başvuru sürecinin planlanmasından, evraklarınızın eksiksiz hazırlanmasına ve randevu gününüze dek yanınızda olarak size her tür desteği verecektir    

 

F2 M2 AMERİKA ÖĞRENCİ EŞ VE ÇOCUK VİZESİ İŞLEMLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’ ne öğrenim görmek için giden kişinin eşi ve çocukları öğrenim görülecek üniversiteden I-20 formu istemeli ve I-20 formu tüm vize başvurusu yapacak aile bireyleri için doldurulmalıdır.

Amerika’da öğrenim gören aile bireyinin yanına gitmek için F2 ya da M2 vize başvurusunda bulunacak kişinin başkonsolosluğun istediği evrakları eksiksiz biçimde hazırlayarak konsolosluğa şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Konsolosluk  kişiye randevu tarihi verir ve kişiyle mülakat gerçekleştirir. Ayrıca randevu gününde başvuru sahibinden parmak izi alınır.

F2 ya da M2 vizesi başvuruları sonuçları, kişinin ikamet adresine en yakın PTT şubesine pasaport gönderildikten sonra öğrenilebilir.

F2 M2 AMERİKA ÖĞRENCİ EŞ VE ÇOCUK VİZESİ GEREKEN EVRAKLAR

Amerika’da öğrenim görmekte olan kişinin eşi ve çocukları F2 ya da M2 vize başvurularında genel olarak şu evrakları başvuru dosyasında bulundurmalıdır:

 • Pasaport. Vize seyahat tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmak zorundadır.
 • Başvuru sahibinin kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuru sahibine ait iki adet kurallara uygun olarak çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Aile bireylerini ve ikamet adresini de içeren tam tekmil nüfus kaydı örneği
 • Başvuru sahibinin konsolosluğa hitaben yazacağı ve seyahat masraflarını karşılayacağını beyan edeceği dilekçe
 • Online biçimde, beyana uygun doldurulmuş DS 160 formu
 • Aile bireyinin eğitim gördüğü Amerika’ daki üniversiteden alınan I-20 formu
 • Yanına yerleşilecek olan Amerika’ daki öğrencinin F1 ya da M1 vizelerinin fotokopisi

AMERİKA J2 AMERİKA DEĞİŞİM PROGRAMI AİLE VİZESİ

 Amerika’ ya eğitim ve kültürel alanda kendini değiştirmek ve geliştirmek için gidebilmenin bir yolu J1 vizesi almaktır. J1 vizesi çeşitli kategorilerde bir süre Amerika’ da kültürel odaklı eğitim faaliyetinin içinde yer alarak, konaklayabilme imkanı sunar. Amerika değişim programı ile Amerika’ ya gitmeye hak kazanan öğrencilerin eşleri ve 21 yaşından küçük bakmakla yükümlü olduğu kişiler J2 vizesi alabilirler. Kişilerin J2 vizesi alabilmelerinde en önemli noktalardan biri, J1 vizesinin hangi kategoriden alındığıdır. Bazı J1 vizesi  kategorileri eş ve çocuklar için J2 vizesine izin vermemektedir.  Danışman programı,  lise öğrencisi değişim programı bunlardan bazılarıdır.

 Amerika J2 vizesi sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışma izni verilmez. Ancak bazı özel durumlarda çalışmak için izin almak isteyenler Amerika Birleşik Devletleri Vatandaş Departmanı Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Departmanından Amerika istihdam izin belgesi talep edebilirler. J2 vizesi sahibi olan çocuklar Amerika Birleşik Devletleri’ nde devlet ya da özel okullara gitme hakkı kazanırlar.

KİMLER J2 VİZESİ ALABİLİRLER?

  J2 vizesinin yasal biçimde evli olmayan çiftler tarafından alınamayacağı  unutulmamalıdır. Yasal olarak evli olmayan ancak Amerika’ da birlikte olmak isteyen kişiler, B1/ B2 turistik veya ticari vizesine başvuruda bulunabilirler.

J2 vizesi almak isteyen çocukların evli olmaması ve 21 yaşından küçük olması gerekmektedir. J2 vizesi alacak kişilerin J1 vize sahibi ile evliliklerini resmi olarak konsolosluklara ispatlamaları çok önemlidir. J2 vizesine değişim programına sponsor olan kuruluşun onay verdiği aile fertleri başvuruda bulunabilecektir. Bununla beraber J2 vizesi ile Amerika’ ya gidecek olan kişi ve aile, Amerika’ da kaldıkları süre boyunca masraflarını kendilerinin karşılayabileceğini, maddi evraklarla konsolosluğa kanıtlamak durumundadır.

J2 VİZESİ EVRAKLAR

J2 vizesine başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin genel olarak evrak dosyaları şu şekilde olmalıdır:

 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi
 • Online olarak doldurulan DS 160 formu
 • Ön 20 formu
 • SEVİS ücret ödeme dekontu
 • J1 sahibinin pasaportunun kişisel veri sayfasının fotokopisi
 • Evlilik belgesi
 • Çocuklar için doğum belgesi
 • En az 30 bin Euro tazminatlı seyahat sigortası
 • Biometrik fotoğraf
 • Talip Dilek dilekçesi

AMERİKA J1 AMERİKA DEĞİŞİM PROGRAMI VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri değişim programları Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ile diğer ülkelerin vatandaşlarını eğitim ve kültürel bir düzlemde bir araya getirir. Programın ana hedefi, kültürler yoluyla insanların birbirinin deneyimlerinden faydalanarak gelişmelerine aracı olmaktır.  Amerika J1 değişim programları farklı kategoriler olarak sunulabilmektedir.

 

AMERİKA J1 KATEGORİLERİ

AuPair Değişim programı; Amerika Birleşik Devletleri değişim programları arasındaki AuPair katılımcılara, Amerikalı ailelerin yanında yaşayıp eğitimlerine onların yanında devam etmeleri hakkı vermektedir. Katılımcılar, ailenin çocuk bakımı işini üstlenirler. AuPair  katılımcısının en az lise ve dengi okul mezunu, 18-26 yaşları arasında, programa katılmaya engel herhangi bir fiziksel yetersizliği olmayan ve yeterli derecede İngilizce konuşan kişiler olması istenir.

Amerika Birleşik Devletleri programları arasında kısa vadeli akademisyen değişimi de bulunmaktadır Bu program vasıtasıyla profesörler, akademisyenler; araştırma kurumlarında, kütüphanelerde ya da akredite edilmiş herhangi bir kurumda ders vererek,  dersleri gözlemlemek, danışmanlık yapmak ya da eğitmenlikte bulunmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne kısa vadeli olarak gidebilirler.

Amerika Birleşik  Devletleri değişim programlarından bir diğeri ise kamp danışmanı programıdır. Bu programda lise eğitimi sonrasında öğrenciler, genç çalışmacı ya da öğretmenlere Amerika’ da bir kamp ortamında kültür ve düşüncelerini aktarır. Bu programa katılmak isteyenler programa,  lise mezuniyeti sonrasında başvurur. Katılımcı,  yeterli derecede İngilizce bilmelidir çünkü Amerika’ daki gençlerle iletişim kurma zorunluluğu vardır.  Amerika Birleşik Devletleri değişim programları arasında uzman değişim programı ise çeşitli konularda uzmanlaşmış kişilerin Amerika’ da mesleki bilgilerini meslektaşları ile paylaşmalarını olanaklı kılar.  

Amerika değişim programları arasında hükümet ziyareti programı da vardır. Bu programda seçkin kişiler ve uluslararası ziyaretçiler Amerikalı meslektaşlarıyla bilgi alışverişinde bulunabilirler.

Amerika değişim programlarından bir diğeri de staj programıdır. Üniversite öğrencileri ya da yeni mezunların  Amerika’ da staj yaparak mesleki deneyim elde etmesi sağlanır.  Lise öğrencileri değişim programlarında ise lise öğrencileri Amerikalı ailelerin yanında veya da yatılı bir okulda belirli bir süre yaşayarak deneyim elde eder.  Amerika değişim programlarının doktor değişim programı, öğretmen değişim programı, profesör ve araştırma görevlisi değişim programı, staj  değişim programı gibi kategorileri de bulunmaktadır.

DESTEK ALIN

Bu programların kategorilerini tanıyarak nasıl bir programdan faydalanmanız  gerektiğine karar verebilir ve Amerika Değişim Programları ile hem eğitim  hem de kültürel açıdan değişim ve gelişimi hedefliyor olabilirsiniz.  Uzman danışmanlarımızdan destek alarak size en uygun  değişim programını seçebilirsiniz.

AMERİKA ÖĞRENCİ VE MESLEKİ EĞİTİM VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri’ ne öğrenci olarak iki tür vize ile gidilebilmektedir. Bunlardan F1 Amerika öğrenci vizesi M1 ise Amerika mesleki eğitim vizesi anlamına gelmektedir. Amerika F1 ve M1 vizeleri ile alınacak eğitim kapsamında kısa süreli kurslarla, sertifika programları da gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ nde lisansa yönelik olan ve akademik eğitim almak isteyen kişilerin B1 vizesi gibi daha farklı bir kategoriden vize  almaları gerekmektedir.

Amerika’ da eğitim almak amacıyla öğrenci ya da mesleki eğitim vizesi ile bulunmak isteyenlerin güncel bir biçimde konsolosluğun istediği niteliklere sahip evrakları eksiksiz hazırlayarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru süreçleri özellikle evrakların hazırlanması noktasında titiz olunması gereken,  konuya yabancı kişilere de karmaşık gelebilecek bir süreçtir. Eğer sizde F1 ya da M1 vizesi ile Amerika’ da öğrenim görmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız daha önce başvuru süreçleri yönetmiş, deneyim kazanmış danışmanlarımızdan destek alarak vize başvuru sürecinizi kolay  hale getirebilirsiniz.

AMERİKA ÖĞRENCİ VE MESLEKİ EĞİTİM VİZESİ NASIL ALINIR?

Amerika Birleşik Devletleri’ ne öğrenci olarak gitmek ve öğrenci ya da mesleki eğitim vizesi alabilmek için öncelikle Amerika’ daki bir okuldan kabul kazanmak gerekir. Okuldan eğitim için kabul alan kişinin bilgileri SEVİS sistemine kaydedilir. Bu durumda olan öğrenciler SEVİS I- 901 harcı ödeyerek başvuru süreçlerini başlatırlar. Amerika Birleşik Devletleri’ nde öğrenim görmek isteyen öğrenci ve mesleki eğitim vizesi alacak öğrenciye kabul edildiği okuldan SEVİS harcının ödenmesi ile birlikte I-20 formu gönderilir. Bu form, öğrencinin F1 ya da M1 vizesine başvuru yapabilmesi için son derece önemlidir.  I-20 formunu kabul edildiği okuldan alan öğrenci eksiksiz biçimde evraklarını hazırlayarak konsolosluklara şahsen müracaat etmelidir. Konsolosluklarda başvuru süreci ve randevu ve mülakat sistemi ile gerçekleştirilir.

F1 YA DA M1 EVRAKLAR

Amerika F1 ya da M1 vizesi evrakları dosyası genel olarak şu belgelerden oluşur:

 • DS 160 formu eksiksiz biçimde
 • Pasaport
 • I-20 Formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Ama veya öğrenci belgesi
 • Muvafakatname
 • Yeterliliği belgeleri
 • SEVİS I-901 ödendi makbuzu

H-1B, H-2A, H-2B, H3 AMERİKA GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri kişilere uzun süreli ya da geçici olarak istihdam olanakları sağlayan bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri’ ne çalışmak amacıyla gidecek kişiler,  uzun süreli ya da geçici biçimlerde seyahat planları yapabilmektedir.

 Amerika Birleşik Devletleri’ ne yapılacak ve geçici bir süre istihdamı kapsayan ziyaretler, geçici çalışma vizeleri olarak da adlandırılan H1B,H2B, H2A,  H3 vizeleri ile gerçekleştirilir. Geçici çalışma vizelerine başvurmak isteyen kişinin öncelikle işvereni ya da temsilcisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri onaylı I-129 dilekçesinin hazırlanması gerekir.

AMERİKA GEÇİCİ VİZE TÜRLERİ

Amerika geçici vize türlerinde belirleyici faktör, kişinin mesleği ya da uzmanlığıdır. Bir yüksek öğretim programının tamamlamayı gerektiren, kişinin yüksek derecede uzmanlaşmış olduğu meslekler için Amerika geçici çalışma vizesi H-1B türü türünden alınmalıdır.

Mevsimlik ya da sezonluk olarak tarımsal işlerde çalışmak isten geçici tarım işçileri H-2A Amerika geçici çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır . Mevsimlik ya da sezonluk olarak tarım dışı işlerde çalışmak isteyen,  tarım dışı geçici işçiler ise H-2B Amerika geçici çalışma vizesine başvurur.

Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici amaçlı çalışmak için gidecek olan ve tıbbi ya da akademik eğitimin dışında  eğitim programlarını kapsayacak biçimde ABD ziyareti yapacak olan stajyer ya da özel eğitim ziyaretçileri H3 Amerika geçici çalışma vizesi ile seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

AMERİKA GEÇİCİ VİZE EVRAKLAR

Amerika Birleşik Devletleri’ ne geçici olarak çalışma amacı ile gidecek kişilerin şu belgeleri eksiksiz biçimde hazırlamaları gerekmektedir. Bununla birlikte konsoloslukların kişinin durumuna ve başvuru sebebine göre çeşitli belgeleri isteyebileceği de unutulmamalıdır:

 • Tarihinin son günü itibariyle 6 ay daha geçerli pasaport ile olması durumunda eski pasaportların fotokopileri
 • Başvuru  sahibinin nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi
 • Başvuru sahibinin adres ve aile bilgilerini de içerecek şekilde tam vukuatlı nüfus kaydı örneği
 • Başvuru sahibine ait arka fonu beyaz, usulüne uygun, güncel olarak çekilmiş 50×50 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Online olarak eksiksiz biçimde doldurulmuş DS 160 formu
 • Başvuru sahibinin Amerika’ daki işvereni tarafından temin edilmiş olan I-129 formu

 

E1 AMERİKA TÜCCAR VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri yabancı ülke vatandaşlarına ülke ile aralarında imzalanmış anlaşmalar kapsamında   yatırımcı olma ya da ticaret yapma hakkı tanımaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ile ülkemiz arasında imzalanan ticari anlaşmalar gereği Türk vatandaşları Amerika E1 tüccar vizesi başvuru hakkına sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri’ ni tüccar olarak ziyaret edecek kişilerin alacağı vize türü E1 tipi Amerika tüccar vizesidir. Amerika Birleşik Devletleri Tüccar vizesine  uluslararası bankacılık, iletişim, ulaşım gibi birçok sektör üzerinden müracaat edilebilir.

KİMLER ABD TÜCCAR VİZESİNE BAŞVURU YAPABİLİR?

Amerika Birleşik Devletleri E1 tüccar vizesine vasıflı yada vasıfsız şirket işçileri müracaat yapamamaktadır. Amerika tüccar vizesi  şirket sahiplerinin, ortaklarının,  yönetici ya da müdür statüsünde olanların veya şirkette önemli bir pozisyonda çalışan personelin başvuru yapabileceği bir ticari vizedir.

E-1 VİZE BAŞVURU EVRAKLARI

Amerika Birleşik Devletleri  E1 vize başvuru evrakları başvuru sahibinin kişisel evrakları ile şirket evrakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Evrakların eksiksiz biçimde ve Amerika konsolosluklarının isteğine uygun olarak, güncel şekilde teslim edilmesi başvurunun kabulünde son derece önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri E1 vize başvuru genel evrakları:

 • DS 160 formu
 •  DS-156E formu
 • G-28 formu
 • ki ülkenin şirketi arasında gerçekleşen uluslararası ticaretin en az %50’ lik kısmının Amerika ve Türkiye arasında gerçekleştiğine dair kanıt tutunan belgeler
 • Şirkete ait son 12 yılı gösterir vergi beyannameleri
 •  başvuru sahibinin pasaportu
 •  başvuru sahibine ait tam tekmil nüfus kaydı örneği
 •  başvuru sahibi için Amerika’ daki yasal statüsü bittiğinde  geri döneceğini beyan eden geri dönüş yazısı
 • Başvuru sahibinin diploması, katılım sertifikaları, katılım belgeleri ve referans mektupları gibi mesleki tüm belgeler
 • Amerika’daki şirketi ve başvuru sahibinin pozisyonunu vasıflarını açıklayan Amerika’daki şirketi ve başvuru sahibinin pozisyonunu vasıflarını açıklayan ön yazı
 • İleriye dönük olarak 5 yılı içeren detaylı bir iş planı
 • Şirkete ait faaliyet belgeleri şirketin mülkiyetine kanıtlayan evraklar
 • Şirkete ait banka hesap özetleri
 • Şirkete ait sözleşmeler, alım satım faturaları,  nakliye makbuzları
 • Başvuru sahibinin özgeçmişi
 • Şirketin kuruluş belgesi ve hisse senetleri
 • Şirkete ait W2 ve  W4 vergi iade formları

AMERİKA BASIN VİZESİ

Muhabirler,  filmi yapımcıları gibi aktif olarak basın sektöründe çalışan kişiler iş ya da herhangi bir proje nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ ni ziyaret etmek istediklerinde Amerika I basın mensupları vizesi almalıdır. Basın mensupları vize ile bir başka amaçla Amerika’ da görev yapılamamaktadır dolayısıyla bu vize, ancak basın mensuplarının  kendi alanında çalışabilmeleri için verilir.

Amerika basın mensupları vizesi Amerika’da belgesel çekmek,  herhangi bir haber yapmak, belgesel ve araştırma içerikli olarak bir film projesi adına çalışmak için alınabileceği gibi basın-yayın, medya  ile ilgili eğitimlere katılmak ya da basın-yayın ile ilgili eğitim faaliyetleri yürütmek için de alınabilmektedir.  Ayrıca kendi ülkesindeki organizasyonun Amerika’ da bulunan ayağında görev alacak medya çalışanları da Amerika I basın vizesi alır. Amerika Birleşik Devletleri’ ne Amerika basın mensupları vizesi ile gidecek olan sözleşmeli gazeteci ya da basın asli çalışanlarına  Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından kimlik verilmiş olması şartı aranmaktadır.

Amerika Medya vizesi almak isteyenlerin Amerika’ da gerçekleştirmek istedikleri etkinliğin haber toplama, herhangi bir haber hakkında bilgilendirme odaklı bir çalışma olması gerekmektedir. Normal basın mensupları ya da gazeteciler Amerika Medya vizesi alamamaktadır. Amerikan Medya vizesi şartlarını karşılamayan medya çalışanları Amerika’ ya farklı türde vizelerle  gidiş yapabilmektedir

KİMLER AMERİKA MEDYA VİZESİ ALABİLİRLER

Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından kimlik verilmiş gazeteciler, program yapımcıları, yayınevi çalışanları, Amerika Birleşik Devletleri’ nde bürosu olan bir medya şirketinin çalışanları,  radyo ya da film ekibi çalışanları gibi basın ve medya sektörünün profesyonel personelleri, Amerika medya vizesi alarak Amerika’ daki işlerini gerçekleştirebilir ya da mesleki gelişimlerine yönelik organizasyonlara katılarak bu organizasyonlarda görev alabilirler.

AMERİKA MEDYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Amerika Medya vizesi başvuru sahibinin evrak dosyasını eksiksiz ve Amerika Konsolosluğu’ nun istediği niteliklere uygun biçimde hazırlayarak konsolosluklardan randevu alması ve konsoloslukların yaptığı mülakata katılması ile alınabilir.  Başvuru sahiplerinin Amerika medya vizesi mülakatı sırasında, konsolosluk yetkilileri tarafından mesleki deneyimleri hakkında bilgi alınır.

Amerikan Medya vizesi başvurusu onaylanan kişiye onay tarihinden  sonraki bir hafta içinde pasaportu ile vizesi gönderilir.

AMERİKA  O VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri ülkesini ziyaret etmek isteyen kişinin durumuna ve başvuru nedenine bağlı olarak çok çeşitli vize türleri geliştirmiştir. Bu vizelerden bir tanesi de sanat,  atletizm, bilim ya da eğitim gibi çeşitli alanlarda üstün bir başarı göstermiş ya da olağanüstü yeteneği olan kişilerin alması gereken Amerika O vizesidir. Amerika O vizesi ulusal ve uluslararası nitelikte başarıya ulaşmış uzman kişilerin başvuracağı bir vizedir. Olağanüstü yetenek ya da başarıya sahip kişiler, alanlarına uygun olarak çeşitli vize türlerine başvuru yaparak Amerika’ya gidebilirler.

AMERİKA O VİZESİ TÜRLERİ

Amerika  olağanüstü yetenek  vizesi,  kendi içinde bazı türlere ayrılır. Bu türlerde belirleyici olan kişinin alanıdır. Eğitim, bilim,  iş dünyası ya da atletizm alanlarında  olağanüstü yeteneği veya üstün başarıya sahip olan, Amerika’ yı ziyaret etmek isteyen kişiler O-1A vizesine başvuru yapar.

Olağanüstü yeteneği ya da üstün başarısını hareketli resim televizyon Endüstrisi veya sanat alanında göstermiş kişiler O-1B vizesi alır. Amerika Birleşik Devletleri’ nde çalışan bir sanatçı veya atletin kolaylıkla yapamayacağı üstün bir başarı veya performansa sahip olup da Amerikalı çalışana yardımcı olacak kişiler O-2 vizesi alır.

 Amerika O-3 vizesi ise O1 ya da O2 vizesi sahibi kişilerin eşi ve çocuklarının kişi ile birlikte Amerika’ ya gitmek için başvuru başvuracakları vize türüdür. Amerika O-3 vizesi ile Amerika’ ya gidecek üstün performansa sahip kişinin eşi ve çocukları en çok 3 yıl Amerika’ da kalabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ ne çeşitli sebeplerle olağanüstü bir yetenek veya üstün başarıya sahip olup da ziyaret planlayan kişiler, başvuru sürecini titiz bir şekilde yönetmek için alanında deneyim  kazanmış  benzer başvuru süreçlerini başarıyla yönetmiş olan uzman danışmanlarımızdan destek alabilirler.

AMERİKA OLAĞANÜSTÜ YETENEK VİZESİ EVRAKLAR

Amerika Birleşik Devletleri’ ne gitmek isteyen ve  çeşitli zamanlarda, bir alanda ulusal veya uluslararası olarak  beceriler sergilemiş, bu beceri ya da üstün başarılarını belgelerle kanıtlayabilecek durumda olan kişiler O vizesi başvurularında şu evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır: 

 • Pasaport
 • DS-160 formu
 • Başvuru dilekçesi
 • En az 5000 TL bakiyeli banka hesap dökümü
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • Biyoetrik fotoğraf

 

AMERİKA P VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri’ ne çeşitli nedenlerle seyahat edecek kişiler, öncelikle hangi vize türüne başvurulması gerektiğini belirlemelidir. Amerika Birleşik Devletleri vize politikası gereği çok çeşitli vize türleri oluşmuş durumdadır.  Amerika Birleşik Devletleri kişilerin durumlarına ve mesleki özelliklerine göre birtakım vize grupları oluşturmuştur.

P VİZE TÜRLERİ

Amerika P vize,  Amerika’ da bireysel ya da grup olarak geleneksel, kültürel, folklorik ya da etnik herhangi bir sanatsal performans sergileyecek kişilerle, bu konularda koçluk, eğitmenlik yapacak olanların başvurduğu vizedir.

Amerika P vizesi kendi içinde bazı gruplara ayrılır. P-1 Amerika vizesi Amerika Birleşik Devletleri’ nde gerçekleştirilecek olan atletik bir yarışmada performans gösteren kişilerin alması gereken vizedir. Bireysel ya da takım atleti veya herhangi bir eğlence grubunun üyesi P1 vizesi ile Amerika’ ya giderek gerçekleşecek olan yarışmaya katılabilir.

Amerika P1 vizesi kendi içinde P1A ve P1B olarak ayrıştırılır. P1A,  uluslararası düzeyde tanınan ve bilinen atletik bir performansı sergileyecek yarışmacıların başvuru yaptığı vize iken P1B vizesi  ise alanda tanınan bir eğlence grubunun üyelerinin Amerika Birleşik Devletleri’ nde gerçekleşecek etkinliğe katılabilmek için  almaları gereken vizedir.

P2 Amerika vizesi sanatçı ya da eğlence sektörü çalışanlarının Amerika Birleşik Devletleri’ nde karşılıklı değişim programı ile sergileyecekleri performans için başvurmaları gereken vize türüdür. P3 Amerika vizesi de sanatçı ya da eğlence sektörü çalışanlarının başvurduğu vizedir.  P3 vize türünü P2 Amerika vizesinden ayıran; P3’ e  başvuru yapacak kişilerin sergilenecek performans  sanatçılarına öğretmenlik ya da koçluk yapacak kişiler olmasıdır.

AMERİKA P VİZESİ EVRAKLAR

Amerika’ da herhangi bir atletik ya da sanat performansı sergileyecek veya performans sergileyecek kişilere koçluk yapacak olanlar, belgelerini eksiksiz  hazırlayarak konsolosluklara başvurmalıdır. Amerika P vizesi genel evrakları:

 • nüfus cüzdanı fotokopisi
 • seyahat bitiş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerli olması gereken pasaport
 •  50 × 50 boyutlarında, arka fonu beyaz,  güncel, kişiyi net biçimde gösteren 2 adet biyometrik fotoğraf
 •  başvuru sahibinin aile bilgileri ile adresini de gösteren tam tekmil nüfus kaydının örneği
 •  başvuru sahibinin konsolosluğa hitaben yazacağı vize talep dilekçesi
 • DS-160 formu
 •  A129 dilekçesi
 • başvuru sahibinin daha önceki  Amerika seyahatleri için kullandığı  vizelerin işlendiği pasaportlar
 • başvuru sahibinin hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü

 

AMERİKA Q1 ULUSLARARASI KÜLTÜREL DEĞİŞİM VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri ülkesini ziyaret edecek kişilere kültürler arası etkileşim yoluyla gelişme ve değişim sansı vermektedir. Uluslararası  kültürel değişim programı kapsamında eğitim, istihdam amaçlı veya bireyin ülkesinin tarihi ve kültürünü diğer insanlarla paylaşması için Q1  vizesi alınabilmektedir.

Amerika Q1 vizesi,  en fazla 15 ay kültürlerarası etkileşim yoluyla eğitim, istihdam ya da kültür alanında kişilere değişme ve gelişme şansı verir. Amerika Birleşik Devletleri Q1 vizesinin en önemli özelliklerinden biri de başvuru sahibi  vize süresini tamamladıktan sonra en fazla 30 gün daha Amerika’ da kalabilmektedir.

  Amerika Q1 vizesi ile Amerika’ ya belirli bir süre için giden kişilerin eş ve çocukları  bu vizeden faydalanamamaktadırlar. Ancak bu durumda olan kişilerin eş ve çocukları kendilerine uygun vize türlerine başvuru yaparak başvuru sahibi ile birlikte Amerika’ ya gidebilirler.

Q1 VİZESİ ŞARTLAR

Amerika Q1 vizesi kültürel etkileşimi odağına alan bir vize türüdür. Dolayısıyla Q1 vizesiyle Amerika’ ya gitmek isteyen başvuru sahibinin  ülkesinin kültürünü tanıyan ve ülkesindeki kültürel özelliklere hakim olması beklenir.

 Amerika Q1 vizesi ile Amerika’ ya gitmek isteyen kişilerin 18 yaş üzerinde olması gerekmektedir. Amerika Q1 vizesine başvuru yapacak kişiler, öncelikle  I-129 formu adı verilen bir çalışma dilekçesini Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu’ na onaylatmalıdır. Ayrıca I-129 çalışma izin dilekçesi onay numarasının yer aldığı makbuz I-797 formu olarak başvuru dosyasında mutlaka bulunmalıdır.

Q1 VİZESİ EVRAKLAR

Uluslararası kültürel değişim programı ile Amerika’ ya gitmek isteyen kişiler, konsolosluklara eksiksiz bir evrak dosyasıyla başvuru yapmalıdır.  Q1 vizesİ Amerika Uluslararası kültürel değişim programı vizesine başvuruda bulunacak kişiler, alanında uzman danışmanlarımızdan her konuda olduğu gibi  başvuru evraklarının hazırlanması noktasında da  destek alabilirler.

Q1 vize evrakları:

 • Vize talep dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • DS 160 formu
 • Tam tekmil Nüfus kaydı örneği
 • Varsa önceki vizelerin basıldığı pasaportlar
 • I-129 dilekçesi
 • I-797 formu
 • İşe giriş bildirgesi, bordro,  hizmet dökümü gibi başvuru sahibinin çalıştığını gösterir belgeler
 • Sponsor olan kişi yada kurum varsa sponsorun banka hesap özeti

AMERİKA R-1 DİN GÖREVLİLERİ VİZESİ

AmeRika Birleşik Devletleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizden de  çeşitli nedenlerle ve her kesimden çok sayıda turist almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, vize politikası gereği bireylere kişisel durumlarına ve mesleki özelliklerine,  Amerika’ ya gidiş nedenlerine göre çok farklı vize  kategorilerinde başvuru olanağı vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri R vizesi,  Amerika’da belirli bir süre dini görev gerçekleştirmek isteyenlerin başvuru yapabilecekleri bir vize türüdür.  R1 din görevlileri vizesini Amerika Birleşik Devletleri’ nde dini bir görevde çalışmak ya da dini ibadetleri yürütmek üzere yetkilendirilmiş kişilerin ülkeye giriş yaparken göstermeleri gerekecektir. Amerika Birleşik Devletleri din görevlileri vizesi, dini meslek profesyonelleri, din alanındaki idareciler tarafından alınabilir.  Bu vize  türüne başvurularda önemli olan Amerika’ da gerçekleştirilecek görevin maddi bir kazanç gütmemesidir.

R VİZESİ KOŞULLAR

Amerika vizesine başvuracak kişilerin öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ nde maddi bir kazanç bulunmamaları gerekmektedir. Bu sebeple maddi kazanç güderek örgütlenmiş olan dini topluluk üyeleri Amerika R vizesi alamamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri kendi maddi olanakları ile Amerika’ da kaldığı süre boyunca ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ ne gidecek din  görevlisinin bağlı olduğu kuruluşun vergi sisteminden muaf olması ya da vergi muafiyeti kazanabilecek bir takım koşulları karşılaması gerekecektir.  Amerika’ ya R1 vizesi ile gidecek din görevlisinin bağlı bulunduğu kurumda en az 2 yıl çalışmış olması şartı aranır. R1 vizesi ile Amerika’ da bulunacak din görevlisinin yüksek öğrenim alanı dini bir alan olmalıdır.

R VİZESİ EVRAKLAR

Amerika Birleşik Devletleri R vize evrakları genel olarak:

 • Pasaport, bitiş tarihi itibarıyla her ihtimale karşı 6 ay daha geçerli olmalıdır
 • DS-160 formu,  İngilizce olarak, net bir şekilde, başvuru sahibinin başvuru nedenini konsolosluğa açıkladığı ve kendi hakkında bilgi verdiği online formdur.
 • Vize talep dilekçesi, konsolosluğa  hitaben başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır
 • Diploma, kuru sahibine mesleki yeterliliğini gösteren yükseköğrenim belgesidir
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi
 • Nüfus kaydı tam tekmil örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • I-129 formu
 • I-797 formu

AMERİKA KONSOLOSLUKLARI 2020 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ

Amerika Birleşik Devletleri her yıl turist giriş çıkışı açısından Hareketli bir ülkedir Amerika Birleşik Devletleri’ne kısa ya da uzun süreli olarak seyahat etmek isteyenler ancak vize ile girebilirler Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından siyah gri yeşil ve bordo pasaport sahiplerine  ülkelerine ülkeye ancak vizeyle giriş hakkı vermektedir Amerika Birleşik Devletleri’ nin yapılacak seyahatlerde göçmen olmayan vize ve göçmen olan bize olarak 2 vize kategorisinde başvuru yapılabilmektedir

Amerika’ya Öğrenim görme arkadaş ya da aile ziyareti ziyaretinde bulunma turistik faaliyette bulunma kısa süreli ilişkiler geliştirme gibi  nedenlerle kısa süreli olarak gidilmiş gidilebilir Amerika’ya yapılacak kısa süreli seyahatler göçmen olmayan vize ile gerçekleştirilir Amerika’da çeşitleri aile birleşimi nişanlılık ticari faaliyet gibi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilecek ülkeye  yerleşimi gerektirecek ziyaretler için göçmen vizesi almak gerekir.

AMERİKA KONSOLOSLUKLARI

Ülkemizde yaşayan Amerika vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizdeki yabancı uyrukluların vize ve göçmenlik işleri konsolosluklar tarafından yürütülür. Amerika Birleşik Devletleri göçmen olan ve Amerika Birleşik Devletleri göçmen olmayan vize başvurularında başvuru  merkezi ve tek yetkili Amerika dış temsilcilikleridir.

Ülkemizde Amerika Birleşik Devletleri dış temsilcilikleri:

 • Türkiye Amerika Büyükelçiliği
 • Amerika Türkiye Başkonsolosluğu
 • Türkiye Amerika Adana Konsolosluğu

Ayrıca İzmir’de Amerika Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Fahri Konsolosluğu genel olarak büyükelçilik ve başkonsolosluğa bağlı biçimde görev yapmaktadır Fahri konsolosluğun görev alanı iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ile sınırlıdır

AMERİKA KONSOLOSLUKLARI RESMİ TATİL GÜNLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’ nin ülkemizdeki dış temsilcilikleri Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.  Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ nin resmi ve dini tatil günlerinde Amerika konsoloslukları hizmet vermemektedir. Bunlara ek olarak 2020 Amerika Konsoloslukları resmi tatil günleri:

 • 20 Ocak Martin Luther King, Jr’ın Doğum Günü 
 • 17 Ocak Başkan Washington’un Doğum Günü 
 • 25 Mayıs Anma Günü
 • 3 Temmuz Bağımsızlık Günü
 • 7 Eylül Laborday
 • 12 Ekim Columbus
 • 11 Kasım Gaziler Günü
 • 26 Kasım Şükran Günü
 • 25 Aralık Noel Bayramı

 

AMERİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA

Ülkemizdeki Amerikan vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini gerçekleştiren,  Amerikan vatandaşlarının her türlü vatandaşlık hakkının korunmasında yetkili resmi daireler  Amerikan Dış temsilcilikleridir.

 Ülkemizde bulunan Amerika dış temsilcilikleri:

 • Amerika Ankara Büyükelçiliği
 • Amerika İstanbul Başkonsolosluğu
 • Amerika Adana Konsolosluğu
 • Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu’ dur.

Bunlardan İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir ve çevresinde yaşayan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Fahri Konsolosluğu’ nun en önemli görev alanı iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesidir. Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu ‘ nun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacağı vize işlemlerinde herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ADRES VE TELEFON NUMARASI

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tüm Türkiye’ den Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığının konsolosluk hizmetlerini gerçekleştirerek ,Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ülkemizde oturma izni almış olan yabancı uyruklu vatandaşların Amerika’ya yapacakları seyahatler öncesinde vize başvurularını  karara bağlamaktadır.

Ankara Amerika Büyükelçiliği’ nin görev alanı tüm Türkiye’ dir . Türkiye’ nin bütün illerinden Türkiye Cumhuriyeti  ya da üçüncü ülke vatandaşları Ankara Amerika büyükelçiliğinden vize işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği göçmen olmayan vize ile işlemlerini gerçekleştirdiği gibi ülkemizde Amerika göçmen vize başvurularını alarak karara bağlayan tek yetkili dış temsilciliktir.

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği Kavaklıdere Atatürk Bulvarı’nda hizmet vermektedir. Büyükelçilik randevu sistemi ile çalışır ve yoğunluk nedeniyle randevu alma işleminin vize başlangıç tarihi itibariyle en az 1 ay öncesinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği’ nin telefon numaraları:

 • Vatandaşlık hizmetleri için: +90 312 455 5555 Faks: +90 312 466 5684
 • Göçmen olmayan vize başvuruları için: +90 312 455 5555 Faks: +90 312 468 6103

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ MESAİ SAATLERİ

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği’ nin mesai saatleri vatandaşın almak istediği hizmet türüne göre değişiklikler gösterecektir Amerika Birleşik Devletleri göçmen olmayan vize başvurusu yapmak isteyenler için Pazartesi ve Cuma günleri arasında 8.30 ile 17.30 saatleri içinde hizmet verilmektedir.

 Amerika Ankara Büyükelçiliği göçmen vizeler için vize başvurularına Pazartesi, Salı, Çarşamba ve  Perşembe günleri 16.00 ile 17.00 saatleri arasında alır.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ  İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Amerika Birleşik Devletleri’ nin ülkemizdeki dış temsilciliklerinden biri olan Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ülkemizde yaşamakta olan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının her tür vatandaşlık işlemlerini yerine getirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri İstanbul başkonsolosu tüm Türkiye’den vatandaşların konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir.

Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu’ nun görevleri arasında  vize başvurularına kabul ederek değerlendirmek de vardır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu yalnızca göçmen olmayan vize kategorisindeki başvuruları değerlendirerek sonuca bağlar. Göçmen vize başvuruları başkonsolosluğun yetkisi dahilinde değildir. Türkiye Cumhuriyeti ya da Türkiye Cumhuriyeti’ nde oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşları göçmen vize başvurularını Ankara Amerika Büyükelçiliği ne yapmalıdır.

Ülkemizde görev yapan ABD Başkonsolosu Jennifer L. Davis’ tir.

ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’ ne göçmen olmayan vize almak isteyenler, vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünenler ve ölüm, evlilik gibi hallerde vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu’ na randevu alarak gitmelidirler.

Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu Sarıyer’ de  İstinye Mahallesi Poligon Caddesi’ nde hizmet vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu vatandaşlık hizmetleri bölümü telefon numarası: +90 21 335 90 59

ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’ nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri özel hallere göre değişiklikler gösterebilir. Konsolosun çalışma saatleri hakkında telefonla güncel bilgi alınabilmektedir.

 Normal şartlarda Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu hafta içinde 7.45 ile 16.30 saatleri arasında açıktır. Başkonsolosluk hafta sonları resmi olarak tatildedir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti’ nin resmi ve dini tatil günlerinde resmi olarak kapalıdır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ nin özel günleri ile resmi tatillerinde de konsolosluk hizmet vermemektedir. Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu’ nun resmi tatil günlerinden bazıları:

 • Martin Luther King’ in 20 Ocak Doğum Günü 
 •  Başkan Washington 17 Ocak Doğum Günü 
 •  Anma Günü Mayıs’ ın 25’i
 •  Bağımsızlık Günü Temmuz’ un 3’ ü
 •  Laborday Eylül 7
 •  Columbus Ekim 17
 •  Gaziler Günü (11 Kasım)
 • Şükran Günü (26 Kasım)

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’deki dış temsilcilikleri yoluyla ülkede bulunan vatandaşlarının vatandaşlık iş ve işlemlerini  gerçekleştirirken, konsolosluklar aracılığıyla ülke yetkilileri ile ilişki de kurmaktadır. Ülkemizdeki Amerika dış temsilcilikleri; Ankara ABD Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu, Adana ABD Konsolosluğu ve İzmir ABD Fahri Konsolosluğu’ dur. Amerika Birleşik Birleşik Devletleri’ nin ülkemizdeki dış temsilciliklerinden büyük elçilik ve başkonsolosluk ABD vize işlemlerini kabul ederek onaylamaktan sorumlu birimlerdir. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri göçmen vizesi başvuruları yalnızca büyükelçilikte kabul edilmektedir.

 Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu bölgesinde bulunan illerde ikamet eden Amerikan vatandaşlarının her türlü sorunu ile ilgilenmekte bunun yanında Amerikan vatandaşlarının pasaport noter tasdik ve tüm vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu’ nda Amerikan vatandaşları;  pasaport yenileme, evlilik ve ölüm durumlarında gerekli tüm işlemler, Amerika’da kullanmak üzere noter tasdik işlemleri gerçekleştirebilirler.

Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu görev bölgeleri içine ülkemizin Güneydoğu Anadolu sınırları da girmektedir. ABD Adana Konsolosluğu görev bölgesinde yer alan illerden bazıları Şanlıurfa, Van, Diyarbakır,  Elazığ Hakkari, Bingöl, Batman, Gaziantep’ tir.

ADANA ABD KONSOLOSLUĞU ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Amerika Adana Konsolosluğu görev bölgesinde bulunan illerde ikamet eden vatandaşlarına her türlü konsolosluk hizmetini sunmaktadır. Ayrıca sınır bölgeleri ile ilgili konsolosluğun görev alanındaki  iş ve işlemlerle de ilgilenir.

Amerika Adana Konsolosluğu Adana Yüreğir Girne Bulvarı’ nda hizmet vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu telefon numarası: +90 322 455 41 00

Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu fax numarası: +90 322 455 41 41

 

ADANA ABD KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

ABD Adana Konsolosluğu hafta içlerinde 08.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu mesai saatleri durumlara göre güncelle ne bilmektedir bu nedenle konsolosluktan hizmet almadan önce konsolosluğun güncel çalışma saatleri hakkında bilgi edinilmelidir.

 Amerika Birleşik Devletleri Fahri Konsolosluğu bazı özel günlerde resmi olarak tatildedir.  ABD Adana Fahri Konsolosluğu hafta sonlarında Türkiye’ nin resmi ve dini bayramların da Amerika Birleşik Devletleri’ nin özel gün ve resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Amerika Birleşik Devletleri’ nin ülkemizde dış temsilcilikleri bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan ABD konsoloslukları; Ankara’da büyükelçilik, İstanbul’da başkonsolosluk Adana’da konsolosluk ve İzmir’de Fahri konsolosluktur.

Amerika Birleşik Devletleri’ nin ülkemizdeki dış temsilciliklerinden Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu  görev bölgesi dahilinde vize başvurularını alarak değerlendirmekten yetkilidir. Bunun yanında konsolosluklar kendi vatandaşlarının evlilik ölüm gibi hallerde vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirir.

Amerika Birleşik Devletleri’ nin ülkemizdeki Fahri Konsolosluğu ABD İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemleri almamaktadır Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu daha çok iki ülke arasında ki ticari faaliyetlerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmaktadır. Ayrıca  görev bölgesi dahilinde dahilindeki illerde ikamet eden vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bununla beraber bilinmesi gereken en önemli nokta göçmen vize başvurularının yalnızca ABD Ankara Büyükelçiliği’ ne yapılması gerektiğidir.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu’ nun görev bölgesinde bulunan iller İzmir, Uşak, Manisa, Denizli,  Muğla’ dır. Bu illerde ikamet eden Amerikan vatandaşları, vatandaşlık işlemlerini  Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu’ nda gerçekleştirebilirler.

AMERİKA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu’ na vatandaşlık işlemleri için gidecek olan Amerikan vatandaşlarının telefonla güncel çalışma saatleri hakkında bilgi alması yararlarına olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri İzmir Fahri Konsolosluğu, Mustafa Bey Caddesi Alsancak’ ta hizmet vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri İzmir Fahri Konsolosluğu telefon numarası: (232) 464-8755

Amerika Birleşik Devletleri İzmir konsolosluğu fax numarası: (232) 464-8755

Amerika Birleşik Devletleri İzmir konsolosluğu e-mail adresi: izmir@state.gov

ABD İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

Amerika Birleşik Devletleri İzmir Fahri Konsolosluğu hafta sonlarında kapalıdır Fahri konsolosluk hafta içlerinde 8.30 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Türkiye’nin resmi ve dini bayramları ile Amerika Birleşik Devletleri’nin özel günleri ve resmi tatillerinde konsolosluk kapalıdır. Konsolosluğun Türkiye resmi tatilleri dışında kapalı olduğu günler;  20 Ocak Martin Luther King  doğum günü, 17 Şubat 17 Şubat Başkan Washington’ un doğum günü, 21 Mayıs Paskalya kırkı, 25 Mayıs anma günü, 3 Temmuz bağımsızlık günü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu