Gaziantep Avusturya vizesi almak isteyen kişilerin kalacakları süreye göre vize türüne karar vermeleri gerekmektedir. Temelde C türü ve D türü olmak üzere 2 farklı alternatif bulunmaktadır. 90 günden uzun kalacak olan kişilerin D türü vize talep etmesi daha doğru olacaktır. Kısa süreli kalmak isteyen kişiler ise C türü turist vizesi talep edebilirler.

Gaziantep Avusturya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak da tanımlanmaktadır. Schengen ortak vize programına Avusturya da dahildir. Bu vizeyi alan kişilerin Schengen ortak vize sistemine sahip olan ülkelere ayrıca bir vize almadan başvuru adımlarını tamamlaması sağlanmaktadır. Birkaç farklı Schengen ülkesine giriş çıkış yapacaksanız, en uzun hangi ülkede kalacaksanız ondan Schengen vizesi almanız sizin için daha verimli olacaktır. 180 günlük bir periyotta, Schengen vizesinin sadece 90 gün boyunca aktif olarak kullanılmasına olanak tanınmaktadır.

Vize Talep Adımlarında Hangi Belgeler İstenir?

Gaziantep Avusturya vizesi talep eden kişilerin öncelikli olarak randevu alması gerekmektedir. randevu alma adımının tamamlanmasının hemen akabinde, belirtilen gün ve saatte kişilerin belgeleri derlemiş bir biçimde orada olması gerekir. Kişilerden istenen belgelerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Öncelikli olarak 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekir. Bu biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması istenmektedir. Ülke giriş çıkışlarında kimlik tespitinin daha kolay şekilde tamamlanması bu şekilde mümkün kılınmaktadır.
  • Güncelliği en az 1 sene boyunca devam eder durumda olan bir pasaport sunulmalıdır. Vize başvurusunun öncesinde pasaportunuzun güncelliğine dair gerekli olan denetlemeleri tamamlamalısınız. Vize başvurusunun hemen öncesinde pasaport güncelleme adımlarını tamamlayabilirisiniz.
  • Vizenizi talep ederken öğrenci olarak talepte bulunuyorsanız Türkiye’deki eğitim durumunuzdan Avusturya’da kabul aldığınız okula kadar birçok farklı bilgiyi de sunmanız istenecektir. Başvuru formunun 2 nüshasının da ıslak imzalı biçimde iletilmesi gerekir.
  • Talep edilen belgeler arasında seyahat ve saplık sigortası da bulunmaktadır. Seyahatin tüm tarih aralığını kapsayacak şekilde sağlık ve seyahat sigortasının da kesinlikle sunulması gerekmektedir.

Bu bilgilerin ve belgelerin yanı sıra kişilerin daha öncesinde aktif olarak kullandıkları pasaportu da sunmaları istenebilmektedir. Geçmiş senelerde kullanılan güncelliğini kaybetmiş pasaportlar sadece güvenlik ile alakalı bir sorun fark edildiği zaman talep edildiği anlaşılmaktadır. Gönderilen bilgi ya da belgelerde bir yanlış yönlendirme adımı tespit edildiği anda, vize başvurusu anında sistemden silinecektir.

Başvuru Takip Adımları Nasıl Tamamlanır?

Vfs Global aracılığı ile başvuru adımlarının tamamlanmasının hemen sonrasında takip sürecini sorunsuz şekilde yerine getirebilirsiniz. Bu takip için size bir referans numarası verilecektir. Referans numarası üzerinden kişilerin vize başvuru adımlarının tamamlanması mümkün kılınacaktır. Bizzat konsolosluğa gelmeden ya da herhangi bir şekilde erişim sorunu yaşamadan tüm veriler ekranınıza yansıyacaktır. Başvuru adımlarını Vfs aracılığı ile tamamlayan kişilerin ise vize başvuru adımlarının her safhasında eksiksiz bilgilendirileceğinin de belirtilmesi lazımdır.

Maddi Duruma İlişkin Belge Neden İstenir?

Maddi durumun yansıtılması için hem öğrencilerden hem de sivillerden belge talep edilmektedir. Bu aşamada kişilerin ülkeye giriş adımlarının tamamlanmasının hemen sonrasında, kendi maddi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacaklarına dair fikir sahibi olunması asıl hedeftir. Kişilerin dikkate alması gereken bir diğer husus da öğrencilerin maddi durumlarına ilişkin bilgilendirmenin yapılmasıdır. Öğrencilerin maddi durumuna ilişkin bilgilendirme yapılırken sadece hangi kurumdan kaç Dolar – EURO – TL değerinde burs aldıklarına ilişkin bilgi vermeleri yeterli olacaktır. Maddi durumun sorun ile karşılaşmaması adına özel bir ara yüz geliştirilmiştir. Bu noktada kişilerin sorun yaşamadan eğitim masraflarını karşılayacaklarını kanıtlar nitelikte hibe bilgisinin de yer alması gerekir.

Aile Birleşimi Üzerinden Vize Nasıl Alınır?

Sadece öğrenci ya da turist olarak değil aynı zamanda ile birleşimi üzerinden de vize talep etme hakkınız vardır. Bu konuda dikkate alınması gereken püf noktalardan bazıları;

  • Aile birleşimi kapsamında evliliğin tamamlandığına dair bilgilerin resmi onaylı şekilde sunulması gerekir. Her iki tarafın da tam tekmil nüfus kayıt örneğini sunması istenmektedir.
  • Tam tekmil nüfus kayıt örneğinde eğer daha öncesinde bir evlilik yaşayıp ayrıldığınız tespit edilirse, bu evliliğin resmi olarak sonlandığına dair de bilgi sunmanız istenecektir. Ayrıca diğer evliliğinizden olan çocukların velayetlerinin kimde olduğuna ilişkin de bilgi almanız mümkün kılınacaktır.
  • Aile birleşim süreci kapsamında Avusturya vatandaşı olan eşin ikamet ettiği adresi belirtir nitelikte bir belge sunması gerekir. Bu belgenin online olarak gönderilmesine izin verilmemektedir. Muhakkak posta yolu ile gönderilmelidir. Bu nedenle evrakın başvurunun öncesinde kurye aksaklıkları da göz önünde bulundurularak iletilmesi çok daha verimli olacaktır.

Aile birleşimi ile alakalı olarak sorun meydana gelmemesi için tüm önlemler alınmıştır. Aile birleşimi kapsamında ilk başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda bir sonraki başvurunuzu alanın uzman isimlerinden olan     danışman firmalar ile yapmanız sizin için sürecin daha aktif şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Bir Avusturya vatandaşı ile evlenmiş olmanız sizin Avusturya vatandaşlığına alınacağınız anlamına gelmez. Kişilerin Avusturya vatandaşlığına alınması için öncelikli olarak 5 sene boyunca oturum iznini herhangi bir sorun olmadan güncellemesi gerekmektedir. Daha sonrasında, süresiz oturum izni için talepte bulunabilirsiniz. Bunun bir sonraki aşamasında ise genel ülke entegrasyonuna dair sorun yaşanmayacağınız da yansıtmanızın sonrasında vatandaşlık kazanma imkanını elde edeceksiniz. Pandemi öncesinde aile birleşimine dair onay aşaması daha kolay şekilde yerine getirilmektedir. Pandemi koşulları sebebi ile evrakın incelenmesi ve onay aşamasının tamamlanmasında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Vize Reddi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Vfs Global aracılığı ile başvuru yapma adımınızın sonrasında başvurunuzun yarıda kalması ve ret yanıtı alması da olasılıklar arasındadır. Ret yanıtının neden sunulduğuna dair detaylı bir gerekçe iletilecektir. Bu gerekçenin iletilmesi ile alakalı olarak asıl amaç kişilerin bir sonraki vize başvurularında herhangi bir sorun meydana gelmemesi ve başvurunun onay alabilmesidir. Ret yanıtının yeniden değerlendirilmesi için reddi itiraz başvurusunu da iletme hakkınız vardır. Reddi itiraz başvurusu sadece konsolosluğun belirttiği gün ve saat aralığında iletilebilmektedir. Bu başvurunun sonrasında vize başvurunuzun yeniden gözden geçirilmesi sağlanacaktır.

Öğrenciler Staj İçin İzin Almalı Mıdır?

Öğrenci olarak giriş yapan kişilerin bir kurumsa staj yapmak istemesi durumunda da ek bir izin almaları gerekmektedir. İzin alma aşamasında kişilerin özellikle kısmi zamanlı çalışma kategorisinde başvurusunu sunması gerekir. Kısmi zamanlı çalışma izni alarak dilediğinizi kurumda özlük haklarınız korunarak deneyim kazanma ve buna ilişkin resmi bir belge hak etme imkanını da elde edeceksiniz.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Ülkede çalışmak isteyen kişilerin kendi özlük haklarını korumak ve illegal bir konuma düşmemek için kesinlikle çalışma izni alması gerekmektedir. Çalışma izni alınması için kişilerin özellikle daha önceki iş tecrübelerine ilişkin bilgi sunması istenmektedir. Çalışma izni alınmasına dair biri sorun yaşanır ve kişiler bir kurumda illegal bir pozisyonda çalışırsa, bu durumun direkt olarak kişilerin özlük haklarının ihlal edilmesine ve tespiti edildikleri anda da deport edilmelerine neden olur. Çalışma izni alan kişilerin iş veren tarafından kovulması durumunda destek aylıkları sunulurken devlet tarafından özlük hakları da korunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now ButtonHemen Arayın