Gaziantep Belçika vizesi alırken hem bireysel olarak başvurularınızı iletmenize imkan verilmektedir hem de direkt olarak alanında profesyonel olan yetkililer ile yetki paylaşımı yaparak işlem akışının tamamlanmasına imkan tanınmaktadır. Vfs bu konuda uzman olan firmalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle yetki vermenizin sonrasında herhangi bir sorun yaşanmadan erişim adımlarının tamamlanması mümkün kılınmıştır. Belçika vizesi almak isteyen kişilerin dikkate alması gereken asıl husus ise geliş amacının belirlenmesidir. Bu geliş amacına uygun olarak hangi vize türüne başvuru yapacağınıza ilişkin karar verebilirsiniz.

Ülkede 90 günden az kalacak olan kişilerin C tipi vize başvurusu yapması yeterli olacaktır. C tipi vize başvurusu yapılmasının hemen sonrasında geçerliliği ile alakalı sorun yaşanmaması için 90 günden az kalmanız gerektiğini ve eğer bu süre dolmasına rağmen yenileme için başvuruda bulunulmadıysa cezai yaptırıma tabii olacağınız da hatırlatılmalıdır. 90 günden fazla kalacak olan kişilerin ise D türü vize talep etmeleri yeterlidir. Bu vize ulusal vize olarak da tanımlanır.

Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Gaziantep Belçika vizesi başvuru adımının tamamlanmasının hemen sonrasında size iletişim numaraları üzerinden gerekli olan bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca başvuru adımının bireysel olarak takip edilmesi için kişilere referans numarası da sunulmaktadır. Direkt olarak konsolosluğa ya da danışma firmasına gitmenize gerek kalmadan başvuru adımının online olarak tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda da gerekli olan tüm bilgiler tarafınıza eksiksiz biçimde iletilecektir. Bu konuda da bir sorun ya da bilgilendirme hatası oluşmayacaktır.

Başvuru Adımında Harç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Gaziantep Belçika vizesi başvuru adımlarının dikkate alınması için belirtilen vize harcının da eksiksiz bir biçimde ödenmesi gerekmektedir. Vize harcını dilerseniz kredi kartı dilerseniz de havale metodu ile ödemenize imkan verilmektedir. Bu yöntemler konusunda bir kısıtlama getirilmemiştir. Harç tutarının yanı sıra vize danışmanlık firmalarından hizmet alan kişilerin biri de bunun için ödeme yapmaları gerekmektedir. Danışmanlık hizmetine ödeyeceğiniz tutar talep etmiş olduğunuz ek hizmetlere göre değişim arz edebilmektedir. Örneğin kurye ve fotokopi gibi bazı ek hizmetler de sizin danışmanlık tutarınıza yansıyacaktır. Fakat bireysel başvuru ile kıyaslandığı zaman ne derece pratik bir yapıya sahip olduğu bir kere daha anlaşılmaktadır.

Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Vfs Global aracılığı ile başvuru formunun doldurulması sırasında sunmuş olduğunuz tüm bilgilerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bilgilerin güncelliği ile alakalı bir sorun söz konusu olduğu zaman vize başvurunuzun ret yanıtı ile karşılaşacağının da bildirilmesi gerekir. formun doldurulmasının online şekilde yapılmasına imkan verilmektedir. Bazı ülkeler pandemi koşulları sebebi ile online şekilde işlemlerin yapılmasına izin verse de henüz Belçika bu tür bir uygulamaya geçmemiştir. Başvuru formunun 2 adet nüshasının eksiksiz bir biçimde doldurularak diğer başvuru belgeleri ile beraber sunulması gerekmektedir.

Belçika Vizesi Schengen Midir?

Vfs Global aracılığı ile başvuru yapılırken alınan vizenin Schengen olup olmadığı konusunda da sıklıkla sorular dile getirilmektedir. Belçika Schengen ortak vize programının bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vizeyi alarak Schengen ortak vize sistemine dahil olan tüm ülkelere ayrıca vize başvuru olmadan giriş adımını tamamlayabilirisiniz. Birden fazla Schengen ülkesinde seyahat edecekseniz, en çok hangisinde kalacaksanız o ülkeden vize başvurusunu yapmanız sizin için daha verimli olacaktır. Schengen kısa süreli bir vize türüdür. 180 günlük bir periyotta bu vizeyi sadece 90 gün aktif olarak kullanmanıza imkan tanınmaktadır.

Vize Talep Adımında Hangi Belgeler Gerekir?

Vize talep adımlarına dair randevunuzu almanızın sonrasında randevuya kesinlikle belirtilen belgeler derleyerek gitmeniz gerekir. Sizden istenecek olan belgelerden bazıları;

  • Vize talep adımlarında kişilerin özellikle sunmuş olduğu pasaportun güncel olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Pasaportun güncelliği ile alakalı bir sorun olması durumunda vize başvurusu ret yanıtı ile karşılaşacaktır.
  • Pasaportunuzu alabilmek için otel rezervasyon bilgilerinin ve uçak bilet bilgilerinin de eksiksiz şekilde sunulması gerekmektedir. Bu bilgilerin iletilmesinin asıl amacı kişilerin ülkeye giriş çıkış tarihlerinin kestirilmesi ve nerede ikamet edeceklerine ilişkin de bilgi alınmasıdır.
  • Ülkeye giriş yaparken bireysel hesap verileriniz de talep edilecektir. Bireysel hesap verilerinin istenmesinin temel amacı kişilerin maddi durumunun ülkeye giriş sonrasındaki masrafları karşılamaya yeterli olup olmadığını kontrol etmektir.

Gerek duyulduğu durumlarda, kişilerin vize talep aşamasında daha öncesinde kullanmış olduğunuz pasaportunuzu da sunmanız istenebilmektedir. Pasaport ile geçmiş senelerde hangi ülkelere girildiği ve herhangi bir sorun olup olmadığı konusunda da resmi birimlere bilgi verecektir.

Ülkeye Turist Kabul Ediliyor Mu?

Pandemi koşulları sebebi ile ülkeye turist kabul edilmesine ilişkin bazı kısıtlamalar mevcuttur. Bu kısıtlamalara dair sorun meydana gelmemesi için seyahatinizi planlamadan önce kesinlikle konsolosluğun duyurular kısmından mevcut duruma ilişkin bilgi almanız gerekmektedir. Seyahati mevcut kısıtlama düzenlemelerine uygun bir biçimde analiz etmek çok daha mantıklı olacaktır. Ülkeye turist girme koşulları arasında Pcr test sonucunun negatif çıkması da bir zorunluluk olarak eklenmiştir. Ayrıca kişilerin ilerleyen aşamalarda ülkeye aşı pasaportu sunmak koşulu ile giriş yapmasına imkan verileceği de belirtilmelidir. Bu konuda net bir yasal düzenleme henüz olmasa dahi ilerleyen aylarda yapılması planlanmaktadır.

Vize Reddi Alan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Vize reddi alan kişilerin reddi itiraz başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Reddi itiraz sadece konsolosluğun belirlemiş olduğu gün ve saatte iletilebilmektedir. Konsolosluğun belirlediği zaman aralığında reddi itiraz başvurusunu yaparak vize başvurusunun yeniden denetlenmesini talep edebilirsiniz. Vize reddi verilen kişilerin neden bu sonuca tabi tutulduğu ile alakalı da bilgilendirme yapılacaktır. Gerekçeli karar kapsamında belirtilen hataları bir sonraki vize başvurusunda tekrarlamamaya dikkat etmelisiniz. Vize reddi durumunda vize harcı olarak yatırılan tutarın ne olacağı ile alakalı da sıklıkla sorular dile getirilmektedir. Vize reddi durumunda yatırmış olduğunuz vize tutarı yanmış olacaktır. Bu tutarın size iade edilmesi söz konusu değildir. Durum sadece Belçika’ya özel değildir, diğer Avrupa ülkelerinde de aynı durum geçerliliğini korumaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi

Vize talep kategorilerine göz atıldığı zaman en çok ilgi gören seçeneklerin başında kesinlikle aile birleşimi gelmektedir. Aile birleşimi sayesinde Fransa vatandaşı ile evlenmeniz durumunda ülkede kolaylıkla oturum izni almaya hak kazanabilirsiniz. Oturum izni ile vatandaşlığın karıştırılmaması gerekir. Fransa vatandaşı ile evli olmak size vatandaşlık kazandırmayacaktır. Aile birleşimi başvurusu yapılırken kişilerin tam tekmil nüfus kayıt örneği göndermesi de talep edilecektir. Nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde evlendiğinize dair bir bilgi bulunuyorsa, bu evliliğin sonlandığı9na dair de resmi bilgileri sunmanız gerekmektedir. Ayrıca bir önceki evliliğinizden olan çocukların velayetlerinin kimde olduğuna ilişkin de bilgilendirmenin sunulması gerekir. Aile birleşimi vizesinin verilmesinin sonrasında aktif olarak kaldığınız adrese belirli kontroller yapılacaktır. Bu kontrollerin hemen sonrasında, aile birleşimi vizesinin gerçek bir evlilik sebebi ile mi yoksa sadece oturum hakkı elde etmek için mi talep edildiği daha net şekilde fark edilmektedir. Ülkeye giriş aşamasında belirtmiş olduğunuz gerekçe ile işlemlerin uyum içerisinde olmaması durumunda, vizenizin ve oturum izninizin iptal edilebileceğinin de bildirilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Arayın