Gaziantep’te oturan Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların, Polonya’ya seyahat etmeleri için vize başvurusunda bulunması gerekir. Gaziantep Polonya vizesi alırken, pasaport özelliklerine göre muafiyet söz konusudur.

Kimler Polonya Vizesi Alabilir?

Polonya’ya seyahat planı yapan Gaziantep’te ikamet eden Türk vatandaşları, pasaport renklerine göre vize alır. Yani bordo renkli umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olurken; gri pasaport, yeşil pasaport ve siyah pasaport sahipleri ise, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde Polonya’ya vizesiz giriş yapabilir.

Polonya vize başvurularını şahsen yapabilen vatandaşlar, Vfs global aracılığı ile başvuru yapma olanağı bulur. Aracı kurum sayesinde vize başvuru işlemleri çok daha kolay, pratik ve prosedüre uygun şekilde gerçekleştirilir.

Gaziantep’te Polonya Konsolosluğu Var mı?

Gaziantep’te Polonya Fahri Konsolosluğu bulunur. Ancak fahri konsolosluk vize işlemleri konusunda herhangi bir hizmet sunmaz. Bu yüzden Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını işleme alır.

Gaziantep’in de içinde bulunduğu yetki alanıyla Polonya Büyükelçiliği’ne yapılan başvurular; randevu sistemiyle gerçekleştirilir ve yapılan başvurular, dikkatli şekilde incelenerek sonuçlandırılır.

Vfs Global ile Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep’te ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar ve Türk vatandaşları; şahsen vize başvurusu yaparken, Vfs global aracılığı ile başvuru imkânına da sahiptir. Şahsen başvurularda; hangi belgelerin hazırlanacağı, hangi vize türüne başvuru yapılması gerektiği gibi bazı kriterler çok daha zor olurken, Vfs global ile yapılan başvurularda süreç daha hızlı ve pratik işler.

Başvuru sahipleri Vfs ile başvuru yaptıklarında;

 • Danışmanlarımız aracılığıyla ilk olarak, seyahat amacınıza göre hangi vize türüne başvuru yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 • Vize türüne uygun vize evraklarınız, e-posta yoluyla bildirilir.
 • Tüm belgeler hazırlanıp tarafımıza ulaştırıldığında, danışmanlarımız tarafından belgeleriniz kontrol edilir.
 • Vize evraklarınızın başvuruya uygun olduğu tespit edildikten sonra, adınıza Büyükelçilikten randevu alınır.

Vize randevularında; eğer yoksa parmak izi vermeniz gerekir. Daha önce parmak izi verdiyseniz ve sistemde hala duruyorsa (5 sene sistemde saklanır), parmak izi vermenize ve başvuruda şahsen bulunmanıza gerek bulunmaz.

Danışmanlarımız vize süreciniz boyunca yanınızda bulunur ve sonuçlar size ya kargo/kurye hizmetiyle gönderilir ya da ofisimizden şahsen alabilirsiniz.

Vize Başvurularında Davetiye Mektubu Sunmam Gerekir mi?

Polonya vize başvurusunda bulunan ve Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak Gaziantep’te ikamet eden Türk vatandaşları, Polonya Belediyesi’nce onaylanarak verilmiş davetiye mektubu sunmak zorundadır.

Ayrıca davetiye detayında;

 • Davet edenin masraflara sponsor olacağına dair taahhüt
 • Davet edenin Polonya’daki adresi
 • Davet edilen kişinin Polonya’da ne kadar süre kalacağı
 • Polonya’da neden davet edildiğine dair gerekçe
 • Davetiyenin geçerlilik süresi

Bunun yanında davetiyenin verildiği kurumun adı, kayıt defterine yazıldığı tarih ve kayıt numarası da davetiye mektubunda belirtilmelidir.

Aile arkadaş ziyareti vizesi alınırken sunulacak davetiye, başvuru sahibinin Polonya’daki akrabaları ya da arkadaşları tarafından gönderilir. Aynı zamanda davetiyeyi gönderen kişinin Polonya vatandaşı olması durumunda; davetiyeyi gönderen kişinin kimlik bilgileri, oturum kartı da davetiyeyle birlikte başvuru dosyasına konmalıdır.

Polonya Vizesi için Banka Hesabı Bakiyesi Ne Olmalıdır?

Gaziantep Polonya vizesi için başvuru yapan kişilerin banka hesabında, belli bir miktar bakiyenin olması gerekir. Bakiyenin amacı, Polonya’da kendinizi idame ettirecek kadar bir paraya sahip olduğunuzu göstermek içindir.

Seyahat amacınıza uygun olarak banka hesabında bulunması gereken miktarlar;

 • Kısa süreli 4-5 günlük turistik vizelerde, uçak ve otel rezervasyonu yaptırmanız durumunda en az 4bin TL ile 5bin TL arasında miktar olmalıdır.
 • Kısa süreli turistik vizelerde; eğer otel ve uçak rezervasyonunuz yoksa, banka hesabınızda en az 7bin TL ile 8bin TL arasında bir bakiye bulunmalıdır.
 • Uzun süreli yani 7 ila 10 günlük turistik seyahatlerde, uçak ve otel rezervasyonunuz varsa, en az 10bin TL ile 12bin TL arası bakiye yeterlidir.
 • Uzun süreli 7-10 gün süreli turistik seyahatlerde, uçak ve otel rezervasyonu yaptırmadığınızda, hesap bakiyenizde en az 12bin TL ve üzeri bakiye bulunması gerekir.

Banka hesap bakiyeleri, konsolosluklar tarafından dikkatli şekilde incelenir ve kişinin Polonya’da kendini idame ettirecek miktara sahip olmaları istenir.

Polonya Vizesi İçin Hangi Belgeleri Getirmem Gerekiyor?

Gaziantep’te ikamet eden Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu kişiler, vize başvurusunda, vize türüne bağlı olarak, standart evrakların yanında, ek belgeler de getirmek zorundadır.

Polonya vizesi için gerekli standart belgeler;

 • Pasaport
 • Varsa eski pasaport ve Schengen vizelerinin fotokopisi
 • Polonya vize başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi
 • Polonya vize başvurusu taahhütnamesi
 • C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak ve otel rezervasyon belgeleri
 • Seyahat sağlık poliçesi
 • Çalışanlar, işverenler ve emekliler için mesleki belgeler
 • Şirket belgeleri
 • Mali durumu gösterir belgeler

Daha önce Schengen vizesi almayanlar ya da yeni pasaport çıkaracak olanlar protokol yazısı getirmelidir. Bunun için Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.

2021’de Polonya Vizesi için Ne Kadar Vize Harcı Ödemem Gerekir?

Polonya Ankara ve İstanbul Konsolosluğu’na bağlı olarak vize harç ücreti belirlenir. Konsolosluğun belirlediği vize harç ücretleri, 2021 yılında yeniden güncellendi. Aynı zamanda vize harç ücretleri vize türlerine göre değişkenlik gösterir.

 • Turistik vize, ticari vize, aile/arkadaş vizesi, şoför vizesi, transit vize, öğrenci vizesi, 80 Euro’dur.
 • Polonya çalışma vizesi 160 Euro’dur.
 • Eğer vize başvuru merkezi ile başvuru yapılıyorsa; vize harç ücretlerine hizmet bedeli ve başvuru bedeli de ödenir.

Polonya’ya 0-6 yaş arası kişiler için vize harç ücreti yoktur. Bu yaş sınırını geçen her kişi, Polonya vize ücreti olarak 80 Euro ve vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödemek zorundadır. Vize harç ücretinin ödendi makbuzu da vize başvuru dosyasına konulmalıdır.

Polonya Vizesine Ne Kadar Sürede Onay Alırım?

Gaziantep’te Polonya vize başvurusu yapan Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu kişilerin; belgelerini tam olarak hazırlamaları ve randevu saatinde konsoloslukta hazır olmaları gerekir.

Ancak belgelerin tam olarak hazırlanması durumunda ya da konsolosluğun yoğun işleri ve ek belgelerin talep edilmesi durumunda vize onay süreci uzar. Normal şartlarda vize onayı 7 ila 15 gün içinde sonuçlandırılır.

Bu yüzden vize onayınızın, seyahat tarihinizle aynı zamana denk gelmesi için, vize başvurularınızı 1-2 ay öncesinden yapmanız, başvuru onay sürecinin daha kolay geçirilmesini sağlayacaktır.

Polonya Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Vize başvuruları ne olursa olsun, her zaman reddedilme olasılığıyla yapılır. Yani aracı kurum ile yapmış olmanız, evrakları tam olarak hazırlamanız, tüm ek belgeleri getirmeniz, bazı durumlarda yeterli olmaz.

Vize reddine bunların haricinde birçok sebep olabilir. Buna göre;

 • Pasaport süresiniz bitmiş olabilir.
 • Polonya hükümeti için tehdit oluşturan gruba giriyor olabilirsiniz.
 • Daha önceden vize reddi yaşamış olabilirsiniz.
 • Sınır dışı edilme durumunuz oluşmuş olabilir.
 • Yanlış vize türü evraklarını getirmiş olabilirsiniz.

Gaziantep Polonya vizesi reddedilirse iki seçeneğiniz bulunur. Birinci seçenek; reddedilme nedenlerinizi yeniden gözden geçirip, tekrar başvuru yapabilirsiniz. İkinci seçeneğiniz ise; eğer tüm belgelerinizi tamamlamış, tüm şartları oluşturmuş ama yine de vize reddi yaşamışsanız, itiraz etme hakkınız ve gerekirse dava açma hakkınız bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Arayın