Gaziantep Yunanistan vizesi alma adımlarında kişilerin bireysel olarak başvurularını tamamlamalarına alternatif olarak bir de alanın uzmanı olan firmalardan destek alarak işlem akışını tamamlamasına fırsat verilmektedir. Konusunda uzman olan bu firmalardan destek almak sizin için eşsiz bir kolaylık sağlayacaktır. Belgelerin derlenmesinden başvuru adımlarının tüm safhalarının kontrol edilmesine kadar kapsamlı bir sistem oluşturulmuştur. Danışmanlık hizmeti üzerinden vize harç tutarının yanı sıra bir de danışmanlık ücretinin ödenmesi gerekecektir. Danışmanlık hizmeti kapsamında aldığınız hizmetler ne derece geniş bir hal alırsa elde edeceğiniz işlem akış verimliliği de o kadar üst seviyeye çıkacaktır.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin Kosmos firmasını görevli kılması neticesinde vize başvuru adımlarının alanında uzman ve profesyonel bir ekip ile tamamlanması mümkün kılınacaktır. Vize başvuru adımlarının sorunsuz şekilde yerine getirilmesi için özel bir ara yüz tespit edilmiştir. Başvuruya dair yetkinizi vermenizin sonrasında randevu alma adımını tamamlamalısınız. Özellikle pandeminin etkisi ile vize alma adımlarında randevulu işleyişe geçilmiştir.

Gaziantep Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin randevu almalarının akabinde belirtilen gün ve saatte tüm başvuru belgelerini de derleyerek randevuya gitmeleri gerekir. Bu şekilde size harç tutarı iletilecektir. Harç tutarını da ödemenizin sonrasında başvuru süreci başlayacaktır. Harcın ödendiği dijital olarak da kayıt altına alınır, fakat sizin ödeme sonrasında tarafınıza verilen makbuzu da saklamanız tavsiye edilmektedir.

Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formunun kendi yazınız işle doldurulması gerekmektedir. Online şekilde doldurulmuş olan başvuru formları kabul edilmeyecektir. Bazı ülkeler işlemlerin belirli bir aşamaya kadar online yapılmasına izin vermektedir. Yunanistan henüz online başvuru formu doldurma konusunda bir değişim yapmamıştır. Başvuru formu doldurulurken, verilen bilgilerin güncel olmasına dikkat edilmesi gerekir. Verilen bilgilerde en ufak bir yanlışlık ya da eksiklik olması durumunda vize başvurunuzun dikkate alınmayacağının da bildirilmesi gerekmektedir.

Başvuru formunda adınız, soyadınız, doğum yeri, doğduğunuz ülke, mevcut uyruğunuz, diğer uyruğunuz, iletişim numaralarınız, kimlik bilgileriniz ve adres bilgileriniz istenen veriler arasındadır. Bu verilerde en ufak bir yanlış yönlendirme fark edildiği anda vize başvurunuzun ret yanıtı ile karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

Başvuru Adımında Hangi Belgeler İstenir?

Kosmos aracılığı ile başvuru adımlarını tamamlarken kişilerin sunmaları gereken belgeler;

  • Başvuru adımlarını tamamlarken öncelikli olarak ıslak imzalı şekilde 2 nüsha halinde başvuru formunuzu sunmanız gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.
  • Başvurunuzu yaparken güncel tarihli bir pasaportu da sunmanız gerekir. Pasaportunuzun geçerliliğinin 1 seneye kadar devam eder durumda olması gerekir. Güncel olmayan bir pasaport ile yapılan başvuru vize başvurusunun ret yanıtı almasına neden olacaktır.
  • Başvuru sırasında 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Bu biyometrik fotoğrafların son 6 aya ait olması gerekir. Fotoğrafların arka planının da tek renk olması istenmektedir.
  • Başvurunuz sırasında vize harcının ödendiğine dair makbuzu da sunmalısınız. İşlemler zaman zaman dijital olarak takip edilse de genel manada işlem akışına makbuzu da dahil etmek verimliliği artıracaktır.

Bu belgelerin yanı sıra eğer gerekli görülürse geçmiş senelerde kullandığınız ve güncelliğini kaybetmiş olan pasaportunuzu da sunmanız talep edilebilmektedir. Bu pasaportun sunulmasının amacı daha öncesinde hangi ülkelere gidildiğini tespit etmek ve yaşanan yasal sorunlar hakkında da bilgi sahibi olmaktır.

Başvuru Sonucu Nasıl Takip Edilir?

Kosmos aracılığı ile başvuru adımlarının takip edilmesi için size biri referans numarası verilecektir. Bu referans numarası üzerinden başvurunun durumunu kontrol etme hakkınız olacaktır. Başvuru sonucunu kontrol ederken referans numarasını ilgili alana girmeniz yeterli olacaktır. Başvuru sonunun öğrenilmesi için bizzat konsolosluğa gelmenize neden olmadan, referans numarası üzerinden işlem akışının tamamlanması size bir fırsat sunacaktır. Daha öncesinde Kosmos firması üzerinden vize başvuru adımlarını tamamlayan kişilerin işlem pratikliğinden memnun kaldıkları fark edilmektedir. Süreç içerisinde başvuru adımının ret yanıtı alması durumunda reddi itiraz adımları da bizzat aracı firma tarafından yapılır.

Kişilerden Neden Banka Hesap Detayı İstenir?

Ülkeye giren kişilerin kendi masraflarını karşılayacak nitelikte olup olmadığını kontrol edebilmek için banka hesap verileri talep edilmektedir. Bu hem sivillerden hem de öğrencilerden istenmektedir. Siviller banka hesap verilerini sunarken, öğrencilerin ülkede hangi bursu alacakları ile alakalı bilgilendirme sunması yeterli olacaktır. Bursun hangi kurum tarafından verildiği ve hangi zaman aralığında geçerli olduğu gibi detayların sunulması yeterlidir. Bu şekilde ülkeye giren kişilerin ülkenin genel ekonomik yapısı üzerinde bir yük olmayacakları garantilenmiş olur. Seyahat ve sağlık sigortasına dair belgeler de aynı sebepten talep edilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Yunanistan vatandaşı bir eşiniz varsa Yunanistan’da oturum almak sizin için herkesten daha kolay bir hal alacaktır. Aile birleşimi adımının tamamlanması için evliliğin resmi olarak tamamlandığına ilişkin bilgi sunmanız gerekmektedir. Aile birleşiminde tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenecektir. Bu örnekte kişilerin daha öncesinde bir evlilik yaptığı fark edildiği anda, o evliliğin bittiğine dair de belge sunmaları talep edilecektir. Ayrıca önceki evliliğinizden olan çocuğunuzun velayet durumuna ilişkin de belge sunmanız istenebilir. Aile birleşimi ile alakalı en büyük yanıldı, kişilerin Yunanistan vatandaşı ile evlenmesi durumunda anında vatandaşlık kazandığını düşünmesidir. Sadece oturum izni alma aşamasında daha kolay prosedürlere tabi olacaksınız. Süresiz oturum almak için her sene oturum talep adımlarını sorunsuz yenilemelisiniz. 5 sene sonunda süresiz oturum ve akabinde de vatandaşlık için başvurularınızı iletmenize imkan verilmektedir.

Öğrenci Değişim Programları Üzerinden Vize Alınır Mı?

Öğrenci değişim programları ile eğitiminizin bir kısmına Yunanistan’da devam etme fırsatını elde ettiyseniz bu aşamada da vize almanız gerekmektedir. Vize alma adımlarında kişilerin okullarının Erasmus ya da diğer öğrenci değişim program ofisleri ile iletişim kurmaları gerekmektedir. Öğrencilerin burs, hibe ve kalacak yer ile alakalı detayları okullar tarafından halledildiği için herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir. Öğrenci değişim programları üzerinden sorunsuz şekilde erişim adımının tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Öğrencilerin ülkeye giriş yapmalarının sonrasında giriş amaçlarının aksi yönde icraatlar içinde bulunması durumunda vizenin iptal edilme sonucu ortaya çıkabilir. Bu tür aksaklıklar yaşanmaması için başvuru aşamasında vermiş olduğunuz gerekçenin gerçeği yansıttığından emin olmalısınız.

Reddi İtiraz Süreci Nasıl İşler?

Başvurunuzun muntazam şekilde tamamlanmasına rağmen zaman zaman ret yanıtının alındığı durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Ret yanıtı almanız durumunda vizeniz için ödemiş olduğunuz tutar hesaba tanımlanmayacaktır. Vize harç tutarınız ret yanıtı aldığınız zaman yanmış sayılır. Ayrıca danışmanlık için ödemiş olduğunuz tutarın da iadesi söz konusu değildir. Ret yanıtı alan kişilerin konsolosluk tarafından belirlenen reddi itiraz zaman aralığında başvurularını iletmelerine imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber, kişilerin vize başvurularının yetkililerce yeniden gözden geçirilmesi mümkün kılınacaktır. Ret yanıtı verilirken bu ret yanıtının neden ortaya çıktığı da sunulur. Ret yanıtının alınmasının nedenine dair bu derece kapsamlı bir gerekçe sunulmasının sebebi bir sonraki adımda başvuru sürecinde aynı hataya düşülmesinin engellenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now ButtonHemen Arayın