Polonya vize işlemleri konusunda pandemi koşulları sebebi ile belgelerin incelenmesi ve başvuruların onaylanması konusunda sorunlar meydana gelebilmektedir. Polonya’da özel tarihli bir etkinliğe katılmanız gerekiyorsa, öncelikli olarak vize başvuru adımlarını son tarihe bırakmadan tamamlamalısınız.

Vize işlemleri randevulu şekilde halledilmektedir. Vize işlemlerinde randevu alınmasının asıl sebebi hem sistematik bir sürecin geliştirilmesi hem de pandemi nedeni ile yoğun kalabalıkların ortaya çıkmasının engellenmesidir. Vize işlemlerine dair almış olduğunuz randevuya tüm başvuru belgelerini derleyerek iletmeniz gerekmektedir. Randevunuzda revizyon yapmak isterseniz iletişim numaraları üzerinden başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

Polonya Vize Başvuru Evrakları

Polonya vize başvuru evrakları denildiği zaman akla gelen temel liste şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Polonya vize başvuru adımları sırasında 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Daha sonrasında başvuru formu da iletilmelidir.
  • Kimlik belgesi ve pasaportunuzu da sunmalısınız. Sunmuş olduğunuz pasaportunuzun güncel olduğundan emin olmalısınız. En az 1 sene geçerliliğinin olması gerekir. Ayrıca resmi birimler dilerlerse daha öncesinde kullandığınız pasaportları kontrol amacı ile talep edebilmektedir.
  • Polonya vize başvuru adımları sırasında turist vizesi için başvuruluyorsa otel rezervasyon verileri de sunulmalıdır. Buna ek olarak uçak gidiş dönüş biletleri de iletilmelidir. Bu şekilde ülkede nerede kalacağınız ve tahminen ülkeden ne zaman ayrılacağınıza ilişkin veri sahibi olmuş olursunuz.

Polonya vize başvuru adımlarında başvuru formunun 2 nüsha halinde ıslak imzalı şekilde teslim edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Başvuru formunda yanlış bilgi verildiği fark edilmesi durumunda başvurunuzun anında ret yanıtı ile karşılaşacağının da bildirilmesi gerekir.

Polonya Vize Fiyatları

Polonya vize fiyatları 35 Euro olarak belirlenmiştir. Bu aşamada vize harcının yanı sıra konsolosluklarda çıkabilecek masraflara dair de bilgi sahibi olmanız gerekir. Vize başvurunuzun dikkate alınması için ödemenizi yaparak ödemenin yapıldığı makbuzun da saklanması gerekmektedir. Makbuzun saklanmasının yanı sıra sistem ödeme aşamasını dijital olarak da kayıt altına alacaktır.

Polonya vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda kişilerin ödemiş oldukları bu tutarın iadesi mümkün olmayacaktır. Vizeniz ret yanıtı alırsa yatırmış olduğunuz tutar da otomatik olarak yanmış olacaktır. Vize süresi uzadıkça ödemeniz gereken tutar da direkt olarak artış gösterecektir.

Vize başvurunuzun ret yanıtı alamsı durumunda reddi itirazda bulunabilirsiniz. Reddi itiraz başvurusu ile kişilerin başvurularının yeniden değerlendirilmesi mümkün olacaktır.  Ayrıca vize başvurusunun neden reddedildiğine ilişkin de bilgilendirme sunulacaktır. Bir sonraki başvuruda bu uyarılar dikkate alınarak süreç yönetilmelidir. İlk başvurularında ret yanıtı alan kişilerin biri sonraki vize başvurularını alanında uzman olan firmalar üzerinden tamamlaması daha verimli bir sonuç sunacaktır.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusu yapılırken size referans numarası sunulacaktır. Referans numarası sayesinde başvurunuza ilişkin değerlendirmenin hangi aşamada olduğunu öğrenebileceksiniz. Kişilerin başvuru adımında maddi durumlarına dair de bilgi vermeleri gerekecektir. Maddi duruma ilişkin bilgilendirmeler bireysel hesap özeti aracılığı ile yerine getirilecektir.

Polonya vize başvuru adımlarının hemen sonrasında maddi duruma ilişkin belgeler incelenecektir. Bu aşamadaki ana amaç kişilerin ülkeye girdikten sonra masraflarının karşılanmasına uygun bir maddi birikimin olup olmadığının kontrol edilmesidir. Polonya işlemlerinde sadece sivillerden değil aynı zamanda öğrencilerden de aynı şekilde maddi durum beyanına ilişkin belge talep edilecektir. Bu süreç içerisinde burs tutarı konusunda bilgi vermenizi ve kalacak yer ile alakalı veri istenirse de okulun yurduna dair veri sunmanız yeterli olacaktır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya vizesi nasıl alınır; vize alım aşamasında dilerseniz çalışma onayı da isteyebilirsiniz. Çalışma izni almak kişilerin legal şekilde kendi özlük haklarını da muhafaza ederek Polonya’da iş bulmasını mümkün kılacaktır. Aksi takdirde iş bulmanız durumunda dahi, özlük haklarınızın muhafaza edilmeyeceği ve konumunuzun kaçak olacağının da ayrıca iletilmesi gerekmektedir.

Gaziantep Vize Ofisi kapsamında danışmanlık hizmeti alarak, erişim adımlarını sorunsuz biçimde yerine getirmeniz mümkün kılınacaktır. Danışmanlık hizmeti alan kişilerin belgeleri derleme adımlarının yanı sıra, başvurunun tüm adımlarına ilişkin bilgilendirmenin sunulması aşamasında da fırsatınız olacaktır.

Vize ofisi üzerinden başvuru adımlarının tamamlanması konusunda bir diğer avantaj da aile birleşimi gibi daha teferruatlı olan başvuruların tek bir detayının dahi atlanmamasıdır. Aile birleşiminde tüm resmi veriler başvuru formu üzerinden iletilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now ButtonHemen Arayın