ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: İtalya Schengen ve Ulusal vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

İtalya Vize Şartları ve Başvuru Kılavuzları

Schengen ülkelerinden biri olan İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, İtalya vize işlemlerini gerçekleştirir. Vize türü ne olursa olsun; bordo renkli pasaport sahipleri, vize başvurusu yapar. Diğer gri renkli, siyah ve yeşil renkli pasaport sahipleri ise; 180 gün içinde 90 günlük vize muafiyetinden yararlanır.

İtalya’ya seyahat planlayan vatandaşlar, Gaziantep vize ofisi danışmanlarımızdan alacakları profesyonel hizmet sayesinde, vize başvuru sürecini, prosedüre uygun şekilde gerçekleştirebilir.

Schengen ülkesi olmasından dolayı, tüm vize işlemleri, Schengen kriterlerine göre gerçekleştirilir. Bu yüzden tüm işlemlerin Schengen prosedürlerine uygun şekilde olması, vizenin kabul edilmesinde önemli bir adımdır.

İtalya Vize Başvuru Evrakları

İtalya vize başvuru evrakları hazırlanırken, Schengen kriterlerine göre hazırlanır. Vize başvurusunda evraklar standart ve konsolosluk görevlilerinin inisiyatifine ve vize türüne göre ek belgelerden oluşur.

İtalya vize başvurusu standart evrakları;

 • 10 yıldan eski olmayan, en az 3 aylık geçerlilikte ve yan yana 2 sayfasının boş olduğu pasaport (pasaport sayfalarının yıpranmamasına özen gösterilmiş olmalıdır)
 • Schengen vize başvuru formu (ıslak imzalı olmalı, hiçbir bilgi eksik olmamalı ve gerçek bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.)
 • 18 yaş altı bireyler için; noterden onaylanmış muvafakatname alınmalıdır. (Muvafakatname düşünceler bölümü kesinlikle doldurulmuş olmalıdır.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (3.5×4.5 cm ebatlarında, beyaz arka fonlu olmalıdır)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (evli kadınlar 2 adet vukuatlı nüfus kayıt örneği almalıdır. İkinci kayıt örneği, evlenmeden önceki soyadını içermelidir.)
 • Nüfus cüzdanı arkadan ve önden çekilmiş fotokopisi
 • İtalya vize başvuru dilekçesi (ıslak imzalı ve kaşelenmiş olmalıdır. İşveren için antetli kâğıt üzerine yazılması, devlet dairesi çalışanları; bağlı oldukları kurumun antetli kağıdına dilekçe yazmalıdır. Başvuru sahibi emekli ise; emeklilik bilgileri yine dilekçe içinde beyan edilir.)
 • Mali durumu gösteren belgeler (son 3 aya ait maaş bordrosu, son 3 aya ait hesap dökümleri, son 3 aya ait güncel kredi kartı hesap hareketleri vs.)

İtalya vize başvurusunda bulunacaklar, statülerine göre ek belgelere tabidir. Öğrenciler, öğrenci olduklarına dair öğrenci belgesi sunar. Diplomalar, eğitim sertifikaları, dil sertifikası gibi ek belgeler talep edilebilir.

Vize evraklarının desteklenmesi için; başvuru sahibinin üzerinde varsa tapu senedi, araç ruhsatı, kira gelir belgesi gibi evraklar da vize başvuru formuna konur.

İtalya Vize Fiyatları

İtalya vize fiyatları vize türüne göre değişkenlik gösterir. Vize harcı ücretleri, İtalya Konsolosluğu tarafından düzenli olarak güncellenir.

 • Turistik vize yetişkinler için 80 Euro, 0-12 yaş arası çocuklar için vize harcı muafiyeti bulunur.
 • Ticari vize ücreti yetişkinler için 80 Eurodur. 0-12 yaş arasındaki çocuklarda vize harcı ücreti yoktur.
 • 90 gün altında öğrenci vizesi 80 Eurodur. 0-12 yaş çocuklar vizeden muaftır.
 • Kültür vizelerinde 80 Euro ödenirken, 0-12 yaş çocuklardan vize harcı ücreti alınmaz.
 • Tır ve kamyon şoförleri için vize ücreti 80 Eurodur.
 • Transit vize ücreti 80 Euro olurken, 0-12 yaş arası çocuklar ücretsizdir.

Uzun süreli vize (ulusal vize) başvurularında 116 Euro ve 90 gün üstü eğitim vizelerinde ise 50 Euro vize harcı ücreti bulunur.

AB vatandaşlarının eş ve çocukları için vize ücreti yoktur. Bunun yanında Arnavutluk, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Rusya, Moldova, Makedonya, Kosova gibi ülke vatandaşlarından 40 Euro vize harcı ücreti alınır. İtalya vize başvuru ücretlerine; vize başvuru ofisimizin, hizmet bedelleri de eklenir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar, İtalya Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine başvuru yapar. Başvurular şahsen yapılabildiği gibi, vize başvuru ofisimiz tarafından da gerçekleştirilir.

Başvuru esnasında parmak izi verilmesi zorunludur. Sistemde parmak izi bulunanların (5 yıllık saklama süresi bitmemişse) başvuruda şahsen bulunmalarına gerek duyulmaz. Daha önceki parmak izi üzerinden işlemler yürütülür.

Tüm evrakların eksiksiz, formların doğru bilgilerle doldurulmuş olmasına dikkat edilir. Belgelerin tam olması, doğru vize türü evraklarıyla hazırlanmış olması, vizenin onaylanması için, ilk adımdır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi nasıl alınır; başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgeye en yakın İtalya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapılır. Vize başvurusu şahsen yapılır ya da İtalya vize başvuru ofisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Size en yakın ofisimize başvuru yaparak; danışmanlarımızla görüşebilir, evraklarınızı tamamlayarak, vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Evraklarınız; danışmanlarımız tarafından titizlikle kontrol edilir. Belgelerin doğru vize türüyle hazırlanıp hazırlanmadığı incelenir.

Tüm belgelerin incelenip onaylanmasının ardından, adınıza vize başvurusu yapılır. Vize başvuru süreci boyunca, danışmanlarımız sizinle beraberdir. Vize başvurunuzun neticesini isterseniz ofisimizden alabilir ya da isterseniz kargo ile göndermemizi talep edebilirsiniz.

Menü
Hemen Arayın