Fransa; Avrupa Birliği kurucusu ülkesidir ve bu yüzden Fransa vize işlemlerinde, kısa süreli vizeler için Schengen vize kuralları söz konusudur. Turistik amaçlı, ticari amaçlı, ziyaret vizesi, transit vize, tedavi amaçlı vize, eğitim vizeleri gibi birçok farklı vize türüne başvuru yapılabilir.

Fransa’ya seyahat planı yapan Türk vatandaşları, Gaziantep vize ofisi danışmanlarımız ile iletişime geçerek, vize başvuru süreçlerini, rahatlıkla başlatabilir.

Fransa Vize Başvuru Evrakları

Fransa vize başvuru evrakları; standart başvuru evraklarının yanında, ek belgelerden de oluşur. Bu ek belgeler, seyahat amacınıza uygun olarak alacağınız belgelerdir.

Fransa vizesi için gerekli standart evraklar;

 • Vize başvuru formu
 • En az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • En az 4-5 ay önce çektirilmiş ve başka vize başvurularında kullanılmamış, biometrik fotoğraf
 • Eğer varsa eski pasaport ve vizeler de başvuru dosyasına eklenebilir.
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (evli kadınlar için, kızlık soyadlarının bulunduğu ikinci bir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de alınmalıdır)
 • Fransa vize başvuru dilekçesi
 • Gidiş dönüş uçak biletleri ve konaklama belgeleri (güncel tarihli olmalı)
 • Seyahat masraflarının karşılanmasına dair mali belgeler (son 3 aya ait banka hesap hareketleri, güncel kredi kartı hareket dökümleri vs.)
 • Seyahat sağlık sigortası (poliçe orijinal olarak verilmeli, vize reddine karşılık, poliçe iptal ettirilmelidir)

Vize evrakları hazırlanırken; belgelerin tam olması ve formların eksiksiz doldurulması gerekir. Başvuru formlarında; seyahat amacınız, hangi şartlarda kalacağınız, seyahat bitimi sonunda ülkenize dönüş yapacağınıza dair kanıt sunmanız gerekir.

Pasaportun güncel tarihli olması, en az 3 ay geçerliliğinin olması yanında, 10 yıldan eski olmamasına, pasaport sayfalarının yıpranmamış olmaması ve yan yana 2 boş sayfasının bulunmasına özen gösterilmelidir.

Fransa Vize Fiyatları

Fransa Konsolosluğu tarafından düzenli olarak güncellenen Fransa vize fiyatları, 2021 yılında da yeniden güncellendi. Fransa vize harç ücreti, 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Ancak vize türüne göre bu fiyatlar değişirken; fiyatlara, vize başvuru ofisimiz aracılığıyla başvuru yapıldığı takdirde, vize türü belgelerine göre, vize başvuru merkezimizi hizmet bedeli de eklenir.

Fransa Vize Başvurusu

Avrupa Birliği üye ülkesi olan Fransa’ya seyahat amaçlayan kişiler, Fransa vize işlemlerini gerçekleştirir. Tüm evrakların eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanmış olmasının yanında, Fransa vize başvurusu yaparken, bazı hususlara dikkat edilmelidir.

 • Parmak izi muhakkak verilmelidir. Eğer başvuru sahibinin daha önceden parmak izi alınmışsa ve 5 yıl sistemde saklama süresi geçilmemiş, parmak izi vermeye gerek duyulmaz. Aynı zamanda başvuru yaparken, şahsen bulunulmasına gerek duyulmaz.
 • Covid-19 kontrolleri sürecinde de herhangi bir sağlık probleminiz bulunuyorsa, seyahat yapılabileceğine dair, doktor raporu alınmalıdır.
 • 18 yaş altı çocuklar için; anne ve baba ile seyahat etmiyorsa, muvafakatname alınmalı ve noterden onaylatılmalıdır.

Muvafakatname alınırken; eğer tek bir ebeveyn ile seyahat ediliyorsa, diğer ebeveynin de izninin olması şarttır. Anne ve baba haricinde, üçüncü başka bir kişiyle seyahat edilecekse; çocuk için anne ve babanın izin belgesinin olması şartı bulunur.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’ya seyahat edecek kişiler, vize başvurusunda bulunarak, gerekli işlemleri başlatır. Tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanarak, konsolosluğa teslim edilmesinin ardından, vize sonuçları ortalama 4 ila 7 gün içinde sonuçlanır. Ancak ek belgelerin istenmesi durumunda bu süre uzayabilir.

Fransa vizesi nasıl alınır; başvurular şahsi olarak konsolosluğa yapılabildiği gibi, vize başvuru ofisimiz aracılığıyla da gerçekleştirilir. Şahsi başvuru yaparken; evrakların toparlanması, hangi evrakların hazırlanması gerektiği, randevu almak gibi işlemler, angarya olarak düşünülebilir.

Ancak ofisimiz aracılığıyla yapılan başvurularda; seyahat amacınıza uygun olarak almanız gereken vize türünün tüm evrakları; e-posta yoluyla size gönderilir ve evrakları hazırladıktan sonra, tarafımıza iletebilirsiniz.

Sizin adınıza başvuru formunu doldurabilir, vize dilekçenizi yazabilir, gerekli fotokopi işlemlerini gerçekleştirerek, sizin için angarya olabilecek tüm bürokratik işlemlerden sizi kurtarabiliriz.

Evraklarınız danışmanlarımız tarafından titizlikle incelenirken; eksik ya da hatalı hazırlanmış tüm evraklar tasnif edilir ve gerekli düzenlemeler yapılarak, randevu sisteminden adınıza randevu alınarak, başvuru süreciniz başlatılır.

Randevunuz esnasında danışmanımız sizinle beraberdir ve tüm prosedürü sizinle yaşarız. Vize başvuru sonucunu ofisimizden alabilir ya da kargo ile adresinize tarafımızdan gönderilir.

Fransa vize başvurusunu ofisimiz aracılığıyla gerçekleştireceğiniz zaman; size en yakın ofisimize ulaşabilir, danışmanlarımızla iletişime geçerek, gerekli vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Call Now ButtonHemen Arayın